Mühendisler 19 Eylül’de Sokaklara Çıkıyor
Spread the love

Mühendis, mimar ve şehir plancıları 19 Eylül’de ülke genelinde sokaklara çıkıyor.

 

19 Eylül 1979 günü Türkiye’de 49 ilde 443 işyerinde mühendisler, mimarlar ve teknik elemanlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. 100 bine yakın çalışanın katıldığı iş bırakma eylemi ülkemizde en büyük teknik eleman eylemi olarak tarihe geçti.

Mühendislerin bu büyük eyleminin ardından ücretli mühendislerin güvenceli çalışma yaşamı mücadelesi meslek odalarında çeşitli biçimlerde devam etti. 2009 yılında düzenlenen TMMOB 1. Ücretli-İşsiz Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Kurultayı’nda ’19 Eylül’ tarihinin ‘Mühendis, mimar, şehir plancıları dayanışma günü’ ilan edilmesi kararı alındı. Bu karar TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu’nda da alındı ve 19 Eylül ‘Mühendis, mimar, şehir plancıları dayanışma günü’ olarak ilan edildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da mühendisler, mimarlar, şehir plancıları 19 Eylül’de sokaklarda olacak. 19 Eylül’de TMMOB’ye bağlı il koordinasyon kurulları “Örgütümüze, Mesleğimize, Halkımıza, Ülkemize Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla ülke genelinde basın açıklamaları yapacak.

Haziran’dan Eylül’e Dayanışma Sürüyor
Gezi Parkı direnişiyle başlayan eylemler AKP iktidarına karşı özgürlük isteyen milyonların isyanına dönüştü. Haziran İsyanı’nda mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları da sokaklardaydı. Mühendisler AKP’nin baskıcı ve gerici politikalarına karşı güvenceli bir yaşam isteğiyle birlikte meydanlarda, parklarda, mahallelerde devam eden Haziran İsyanı’nda bilgilerini toplumsallaştırdıkları etkinliklerde yer aldı.  

19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü mühendislerin üniversitelerdeki niteliksiz eğitim süreçlerinden, çalışma yaşamındaki güvencesizliklere karşı mücadeleyi büyütecekleri önemli bir gün. Haziran İsyanı’nı güçlendiren mühendisleri şimdi de 19 Eylül Dayanışma Günü çağırıyor.

Eylem bilgileri için tıklayınız.

politeknik.org.tr


Spread the love