Mühendis ve Mimarlardan Japonya’ya Destek

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Japonya’daki felaketler sebebiyle hayatını kaybedenler için Taksim Meydanı’nda meşale yaktı.
Yaklaşık yüz kişilik bir grup, Japonya’da yaşanan deprem, tsunami ve nükleer felaket nedeniyle yaşamını yitirenleri anmak üzere biraraya geldi. Taksim Meydanı’nda meşaleler yakarak basın açıklaması yapan grup, radyasyon, su, yiyecek ve doğalgaz sorununun Japon halkının yaşamını önemli ölçüde etlilediğini dile getirdi.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu adına konuşan Sabri Orcan da, Marmara depremini yaşayan Türkiye’nin Japon halkının acısını paylaştığını ifade ederek, “Halklar, birbirinin acısına ağlıyor. Halklar kendilerine reva görülen, ekisi belki yüzyıllar sürecek nükleer tehlikeyle karşı karşıya bırakılmasına isyan ediyor. Süper zengin ülkeler, kendi güvenlik ve ekonomik çıkarlarını korumak, egemenliklerini sürdürmek adına, bu zenginliği yaratan yüzbinlerce insanı tehlikeye atmaktan çekinmiyor. Sayın Başbakan’ın da tüp gaz ile nükleer santrali eş değer gören yorumunun bilgisizlik olmadığını biliyor ama arkasında yatan niyeti de izah edemiyoruz” şeklinde konuştu. 
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi adına açıklama yapan Başkan Cemal Gökçe, “Japonya’da yaşanan felaketin ardından dünyada nükleer santrallerin güvenliği tartışılıyor. Biz, parçalı ve eksik yasalar ve kararnamelerle, ayaküstü kararlar alarak nükleer santral ihalesi yapıyoruz. Batı’nın nükleer teknoloji yapan hiçbir önemli şirketi Akkuyu’da yapılacak olan nükleer santraller ihalesine girmedi. Ama sayın Başbakan ile Putin ihaleden vazgeçmediler. Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu, ülkemizin ilk nükleer santrali Mersin Akkuyu’da yapılmak üzere, ihalesiz olarak Rusya’ya verildi. İhale süreci yasal ve şeffaf değil. Yapılacak olan reaktörlerin hangi tip olduğunu bile henüz bilemiyoruz” dedi.
politeknik.org.tr