Mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücreti arttırılsın! – Politeknik

Her ortamın, her buluşmanın gündemi, zamlar, pahalılık, geçinme derdi. Yükselişi sürekli hale gelen enflasyonla eriyen maaşlar ve haziran ayıyla birlikte şirketlerde yeniden gündeme gelen zamlar…

Asgari ücrete de yılın ikinci yarısında zam yapmak zorunda kalındı . TMMOB de mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücretini yeniden belirlemeli.

Bu yılın Ocak-Mart aylarında yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre yeni mezunların %62’si TMMOB’nin belirlediği asgari ücret ve altında maaşlarla çalışıyor.

Bu oranı ayrıntılı incelediğimizde yeni mezun mühendis, mimar, plancıların yalnızca %13’ünün TMMOB’nin belirlediği asgari ücretle (6100 TL) çalıştığını, %35’nin asgari ücret ile mühendis asgari ücreti aralığında maaşlar aldığını (6.099 TL – 4251 TL), %10’unun genel asgari ücretle çalıştığını ve %4’ünün asgari ücretten de düşük maaşlarla çalıştığını görüyoruz.

Bu vahim sonuçlar yurt dışında çalışma arayışları gibi, aileden kopamama, yardım alma gibi pek çok farklı sonucu da beraberinde getiriyor; geçinebilecek, yaşayabilecek ücret mücadelesinin ve dayanışmanın önemini gösteriyor.

  • TMMOB Yönetim Kurulu mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücretini yeniden gündeme almalı, geçinebilecek, yaşanabilecek bir asgari ücret belirlemelidir.
  • TMMOB belirlenen asgari ücretin yaygın duyurusunu yapmalı, hayata geçirmek için adım atmalıdır.

 

Politeknik