Mühendislerden Philips İşçilerine Destek

Hollanda merkezli Philips şirketinin Gebze’deki fabrikasını kapatma kararı alarak 150 işçiyi işsiz bırakmasına karşı işçilerin eylemleri sürüyor.

19 Aralık günü Ümraniye’deki Türk Philips Genel Müdürlüğü önünde Birleşik Metal-İş sendikası tarafından yapılan eyleme MMO İstanbul Şubesi Ücretli ve İşsiz Mühendis Komisyonu üyeleri de katılarak destek verdiler.

Philips şirketi yıllık cirosu 40 milyon Euro altında olan fabrikaların kapatılacağı gerekçesiyle geçen ay Gebze’deki armatür fabrikasının da kapatılacağını açıklamıştı. İşçiler ve işyerinde örgütlü olan Birleşik Metal-İş Sendikası ise karara karşı o tarihten beri eylemlerini sürdürüyor.

Eyleme Avrupa Metal İşçileri Federasyonu (EMF) Genel Sekreteri Peter Scherrer de katıldı. Peter Scherrer  eylemde yaptığı konuşmada tüm dünyada işçilerin benzer şekilde mücadele verdiğini dile getirdi. Scherrer sözlerini, “mücadele ederseniz kaybedebilirsiniz, ancak mücadele etmezseniz kesinlikle kaybedersiniz. Ben kazanacağınıza inanıyorum” sözleriyle bitirdi.

Eylemde Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar yaptığı konuşmada işverenin bir çok kere çok karlı bir işletme olarak övdüğü fabrikanın şimdi kapatıldığını, ancak Philips’in bu sefer sert kayaya çarptığını söyledi. Özkan Atar fabrikanın pazartesi gününden itibaren fabrika önünde eylemi sürdüreceklerini belirtti.

 

politeknik.org.tr