MO: “Reyhanlı Katliamını Gerçekleştiren İnsanlık Düşmanlarını Kınıyoruz”

Son yıllarda Ortadoğu‘da görülen bomba yüklü kamyonların patlamasına benzer bir şekilde, Hatay‘ın Reyhanlı ilçesinde bombalı saldırılar gerçekleşmiş ve bunun sonucunda onlarca yurttaşımız yaşamını yitirmiş ve çok sayıda insanımız yaralanmıştır.

Acımız büyüktür! Kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygı ile anıyor; ailelerine, yakınlarına ve bütün toplumumuza başsağlığı diliyoruz. Yaralıların en kısa sürede iyileşmesini temenni ediyoruz.

İnsanlık düşmanları tarafından gerçekleştirilen bu katliamın boyutları hakkında “yayın yasağı” nedeniyle sağlıklı bilgi alınamamaktadır. İktidarın basına koyduğu sansürle en temel insan haklarından olan “haber alma özgürlüğü” engellenirken, halktan gizlenmekte olan nedir?

Sömürgecilerin bölgedeki işgal ve savaş politikalarının bir devamı olarak iki yıldır aynı amaçla Suriye‘ye yönelik girişim ve operasyonlar yapılmış; sonuçta bu ülke halkı iç savaşa sürüklenmiştir. Bu savaşta dünyanın gözü önünde on binlerce insan hayatını kaybetmiştir ve hâlâ kaybetmeye devam etmektedir.

ABD‘nin savaş politikaları ile eşgüdüm içinde olan AKP iktidarının “savaş çığırtkanlığı” ve bu ülkenin iç işlerine müdahaleye kadar varan “barış karşıtı” politikaları sonucu, Türkiye-Suriye sınırı Suriye‘deki katliamların en büyük sorumlularından ÖSO ve radikal örgütlerin etkinlik alanı haline gelmiştir. Bu koşullar sonucunda barışın, kardeşliğin ve birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden olan Hatay ilimizde huzur bozulmaya yüz tutmuş ve can güvenliği kalmamıştır.

“Reyhanlı katliamı” iktidarın çapsız, mezhep ve etnik ayrımcılığı körükleyen, inanç üzerinden siyaset yapmayı ilke olarak kabul eden ve barışçı bir öngörüye dayanmayan politikalarının yarattığı ortamda gerçekleşmiştir. Tüm bunlardan ötürü bu hunharca katliamın yaşanmasında AKP‘nin sorumluluğu büyüktür.

Hükümet, insanlarımızın yaşamlarını yitirmemesi ve Hatay‘ın yeniden “huzur kenti” olması için bu aymaz tutumdan derhal vazgeçmelidir! Yaraların ivedi olarak sarılması ve yurttaşların can güvenliğinin sağlanması için devlet olanaklarının bir an önce seferber edilmesine ihtiyaç vardır!

Bu bağlamda, Mimarlar Odası olarak, nereden gelirse gelsin bu alçakça katliamı yapanları kınıyor; Reyhanlılı yurttaşlarımızın acılarını paylaşıyor ve yanlarında olduğumuzu önemle vurguluyoruz.

Reyhanlı‘da insanlık suçu işleyen karanlık odakların ve savaş kışkırtıcılarının mutlaka hesap vereceği inancıyla değerli kamuoyumuza saygı ile duyurulur.


Mimarlar Odası