Maden MO: “Öğrencilere Yönelik Baskılar Durdurulsun ve Cezalar Geri Alınsın”
Spread the love

ÖĞRENCİLERE YÖNELİK BASKILAR DURDURULSUN VE CEZALAR GERİ ALINSIN.

Geçtiğimiz hafta Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, çağdaş ve aydınlık bir ülke taleplerini yansıtan  afiş astıkları için baskıya ve şiddete maruz kalmış,  bununla yetinilmemiş  26 öğrenci “soruşturma bitene kadar okula alınmama” gibi hukuksuz bir uygulamayla karşılaşmıştır. Bu uygulama ile  öğrencilerin öğretim hakları ellerinden alınmış ve yargısız infaz yapılmıştır. Bilimsel, demokratik, özerk ve parasız öğretim hakkı isteyen öğrenciler yaka paça gözaltına alınmış, haklarında soruşturmalar açılmış ve üniversitelerden uzaklaştırılmıştır.

Kişilerin en temel hakkı olan ifade özgürlüklerinin kısıtlanmasını, düşüncelerini açıklamasının engellenmesini, hak arama  ve örgütlenme mücadelelerinin bastırılmasını kabul etmek mümkün değildir.

Bu tür hukuksuz uygulamalar ne yazık ki ülke genelindeki pek çok üniversitede normal hale gelmiştir. 12 Eylül 1980 askeri yönetiminin ürünü olan YÖK, gerçek kimliğini bir kez daha “üniversite yerleşkelerinde polislere yer verilmesi” talimatıyla ortaya koymuştur. Bu uygulamalar ülkeyi yönetenlerin demokrasi, hukuk ve insan hakları konularındaki düşüncelerini de ortaya koymaktadır.

Bugün Odalarımızın öğrenci üyesi olan, yarın meslektaşlarımız olacak  öğrencilere yapılan bu haksızlıkların ve yanlış uygulamaların acilen giderilmesini talep ediyor, çağdaş, laik ve demokratik bir ülke için mücadele eden öğrenci arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

28 Ekim 2010, Ankara


Spread the love