İstanbul’da Ulaşıma Zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşıma yüzde 10 zam yaptı. Zam bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

İBB geçtiğimiz Kasım ayında metrobüse zam yapmış, binlerce vatandaş turnikelerden parasız geçiş yaparak günlerce zammı protesto etmişti. Protestoların etkisiyle İstanbul 10. İdare Mahkemesi, Halkevleri’nin açtığı davaya iptal kararı vermişti. Metrobüs zamlarını iptal eden idare mahkemesi, zammın hukuka aykırılığının açık olduğunu belirterek, telafisi güç zararlar doğuracağı gerekçesiyle iptal etmişti.

Zamma karşı ilk tepki de gene İstanbul Halkevleri’nden geldi. 29 Cuma günü Ekim Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda bir basın açıklaması yapan Halkevciler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı uyardı; zammın, uygulanmaya geçmeden geri alınması gerektiğini söyledi.

Eylemde Halkevleri adına bir konuşma yapan İstanbul Halkevi Başkanı Nuri Günay, 2009’da İBB’nin Metrobüs kullanım bedeline zam yaptığını, zamma karşı halkın tepkisi ve açılan davalar sonusu Topbaş’ın geri adım atmak zorunda kaldığını hatırlattı. Günay, “Topbaş, zamlara karşı ilk tokadı halktan yiyecek” dedi ve İstanbul’un her yerinde zamlar geri çekilene ve insanca bir yaşamın gereği olarak sabah 06.00-09.00 ile akşam 17.00-21.00 arasında ulaşım parasız sağlanana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Günay, pazartesi (1 Kasım) günü zamlara karşı idare mahkemesi önünde olacaklarını ve zamların geri çekilmesi için dava açacaklarını söyledi. 

Belediyenin açıkladığı yeni fahiş tarife şöyle;

Tam: 1.65 TL
Öğrenci: 0.95 TL

Aylık Akbil
Tam: 120 TL
Öğrenci 60 TL

Aktarma
Tam: 0.85 TL
Öğrenci: 0.35 TL

Deniz otobüsleri
Jeton: 1.75 TL

Adalar
Tam Akbil: 2.75 TL
Öğrenci Akbil: 1.90 TL
Jeton: 3.50 TL 

politeknik.org.tr