MMO Öğrenci Kurultayı Ankara’da Gerçekleştirildi
Spread the love

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Öğrenci Üye Kurultayı, ülkenin dört bir yanından gelen öğrencilerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.      
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Öğrenci Üye Kurultayı 30 Mart 2012 tarihinde Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurultaya, ülkenin birçok kentinden gelen makine, endüstri ve mekatronik mühendisliği öğrencileri katıldı. 
              
Kurultayın açılış konuşmalarında; TMMOB örgütlülüğünden, yapımı devam eden TMMOB öğrenci evinden, YÖK’ün açtığı tabela üniversitelerinden ve üniversite eğitimindeki dönüşümlerden bahsedildi.  
 
Kurultayda “Nasıl bir mühendislik eğitimi?” ve “Mühendislik kimliği ve sorumlulukları” konuları tartışıldı. 
              
Yapılan konuşmalarda, eğitim alanındaki piyasalaştırmanın ve kar odaklı anlayışın bugün Bologna sistemiyle devam ettiği aktarıldı. Öğrenciyi rekabete iten bu sisteme karşı mühendislik günlerine daha fazla destek verilmesi gerektiği belirtildi. Kadın mühendislerin meslekten uzaklaştırılmaması ve rekabete karşı dayanışmanın büyütülmesi gerektiği ifade edildi.
       
Kurultaya öğlen arası verildiğinde 30 Mart 1972’de Kızıldere’de yaşamını yitiren devrimcileri anmak için mezarlığa gidildi. Mahir Çayan’ın mezarının bulunduğu mezarlığa giden öğrenciler “ON’lara sözümüz devrim olacak” ve “Yaşasın devrimci mücadelemiz” sloganları attı. 
Mezarı başında yapılan anmada, Mahir Çayan ve arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu. 
 
Anmanın ardından tekrar salona dönüldüğünde, yapılan konuşmaların ardından sonuç bildirgesi okundu ve genel kurul sona erdi.
 
politeknik.org.tr

Spread the love