Minare Referandumu Sonrası Mimarlar Odası’ndan UIA’ya Mektup

TMMOB Mimarlar Odası, İsviçre’de gerçekleşen ve minarelerin yasaklanmasının onaylanmasıyla sonuçlanan referandum sonrasında Uluslararası Mimarlar Birliği’ne (UIA) gönderdiği mektupta konuyla ilgili görüşlerini ve endişelerini açıkladı. Mektup ayrıca Avrupa Mimarlar Konseyi (ACE) ve İsviçre Mimarlar Birliği’ne (CSA) de iletildi.


UIA Başkanı Louise Cox’a gönderilen,  “Minarelerin Yasaklanması, Yandaş Ya Da Karşıt Örnek Oluşturabilecek Bir Davranış Olarak Bizi Endişelendirmektedir” başlıklı mektupta; demokrasinin ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, insanlığın ortak isteği olması dilenen bir çağda, İsviçre gibi çağdaş demokrasinin başat olduğu sanılan bir ülkenin, inanç simgelerini çoğunluk isteğiyle yasaklasının demokrasiyle bağdaşmayacağı vurgulandı.

Mektupta, 20-25 farklı inanışın ibadet mekânının yan yana bulunduğu İstanbul gibi bir kente sahip Türkiye’nin mimarları olarak bu tür bir yasaklamanın ve ayrımcılığın anlaşılamadığı dile getirildi. Minarenin, yüzlerce yıllık uygulamadan sonra cami mimarlığının ayrılmaz parçası olduğu; çağdaş olması gereken bir ülkede yasaklanmasının, diğer ülkeler için yandaş ya da karşıt örnek oluşturabileceği endişesi yarattığına dikkat çekilerek, dünya mimarlarının meslek örgütü UIA’dan bu endişeleri dikkate alması ve herkesi bu konuda duyarlılığa davet etmesi istendi.

 


Kaynak: yapi.com.tr