Mimarlardan Gökçek hakkında suç duyurusu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bülent Arınç’ın “Ankara’yı parsel parsel sattı” ifadelerini yargıya taşıyarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu: “Hepiniz oradaydınız, parsel parsel hesap vereceksiniz”

AKP’de kaynayan kazandan yağma ve talan itirafları çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi de, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki söylediği “Ankara’yı parsel parsel sattı” ifadelerini yargıya taşıdı. Ankara’da Büyükşehir Belediyesi tarafından işlenen kent suçları ile yıllardır mücadele ettiklerini ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, talan ve yağma gerçeğinin bizzat Başbakan yardımcısının ağzından ortalığa saçıldığını savcıların yapması gerekeni kendilerinin yaptığını, suç duyurusundan bulunduklarını bildirdi.

Ankara’nın her karış toprağındaki imar ve rant hareketi
Büyükşehir Belediyesi hakkında 300 tane davalarının olduğunu belirten Candan “Cumhuriyet savcılarının işini kolaylaştırdık, suç duyurusunda bulunduk, yıllardır bunları söylüyoruz ve mücadele ediyoruz 300 davamız var. Bu sürecin kapanmasına izin vermeyeceğiz, tanık ve itiraflar ortada, hükümet sözcüsü Gökçek’i ihbar etti. Atatürk Orman Çiftliğinde, kaçak sarayda, Eskişehir yolu aksı üzerindeki emsal artırımlarında, İncek’deki katmerli emsal artışı ve plan değişikliklerinde, Çavundur’da, İmrahor’da, Lodumlu’da, Mühye’de, Beytepe’de, Alacaatlı’da, Pursaklarda, Dikmen Vadisi’nde, Oran’da, ODTÜ’de Ana Ulaşım Planında Ankara’nın her karış toprağındaki imar ve rant hareketlerinin müsebbibi bellidir.” ifadelerini kullandı.

“Hepsi oradaydı, hepsi hesap verecek”
Candan, Ankara’yı katleden Gökçek’e karşı verdikleri mücadelede yıllardır AKP ve kurmaylarının başından sonuna Gökçek’in suç ortağı olduğunu belirterek “Tüm bu kentsel rantın paylaşım sürecini Gökçek tek başına organize etmedi. Parselleri belirleyenler, parselleri ucuza kapatanlar, parsel parsel satanlar, plan değişikliği teklif edenler, emsal arttıranlar, plan değişikliğini onaylayanlar, pay alanlar, Gökçek’e soruşturma izni vermeyenler, göz yumanlar, bilip de konuşmayanlar, aday gösterenler hepsi sorumlu. Açtığımız davalarda, Büyükşehir’in yanında, Holdingler, Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ,kimi zaman şahıslar, Belediyenin yanında müdahil oluyor. Herkes bu satışın içerisinde, ben yapmadım diyerek kimse bu işten kurtulamaz.” ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr