Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde Seçim Hareketliliği

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Genel Kurulu bu haftasonu yapılıyor. Seçime şimdiye kadar 3 grup katılacağını açıkladı.

Bunlardan ilki Kadir Topbaş ve AKP destekli “Tüm Mimarlar Platformu“. Platformun afişlerinin İMP (İstanbul Metropoliten Planlama) başta olmak üzere çeşitli belediye birimlerinde yaygın olarak asıldığı belirtiliyor. Grubun görüşlerini açıkladığı bir web sitesi var: www.tummimarlarplatformu.com

Diğer liste ise geçmişte Oda-Şube yönetiminde yer alan Salih Şencan, Yücel Gürsel ve Hasan Kıvırcık gibi isimlerin desteklediği “Demokrat Mimarlar” grubu. Grup düşüncelerini www.demokratmimarlar.org sitesinde açıklıyor.

Diğer grup ise mevcut yönetim çizgisini oluşturan “Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar” grubu. Grubun çağrı metnini açıkladığı www.cagdasdemokrattoplumcumimarlar.org adlı bir web sitesi var. Pazar günü yapılacak seçimde de en güçlü aday bu grup olarak gözüküyor.

9-10 Ocak 2010 tarihlerinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne bağlı 3 Büyükkent Bölge Temsilciliğinde (BKBT) yapılan seçimlerde de Çağdaş
Demokrat Toplumcu Mimarların listeleri yönetimleri oluşturmuştu.

Geçen dönem yapılan seçimler oldukça yoğun katılımlı olmuş, hareketli geçen seçim sürecinin ardından seçime giren Mimarlık için Mimarlar Grubu 800, Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar ise 1700 oy almıştı.

politeknik.org.tr