Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Kurulu: Dayanışmacı mimarlar rüzgarı, sürpriz yarılma

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 46. Dönem Olağan Genel Kurulu yapıldı. Yönetim kurulunu, geçen dönem şube başkalığı görevini üstlenen Esin Köymen’in yer aldığı grup kazandı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 46’ıncı Olağan Genel Kurulu 15-16 Şubat tarihlerinde yapıldı. Geçtiğimiz dönemlerden farklı olarak 46’ıncı genel kurulda yönetim kuruluna aday üç liste yarıştı.

Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi’ne ilgi devam ediyor

Genç mimarların çalışma yaşamındaki haklarıyla ilgili çalışmaları, kentini, mesleğini savunan mimarların taleplerini Mimarlar Odası’nın yönetim programına yansıtma iddiasıyla 45’inci çalışma dönemi öncesi kurulan Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi(MDTH) 46’ıncı dönemde bir kez daha yönetim kuruluna aday oldu. İki yıl boyunca türlü etkinliklerle, forumlarla meslektaşlarıyla temas kuran Taban Hareketi, oylarını arttırmamış olsa da, son sandıklarda odasıyla bağı olan sınırlı sayıdaki genç üyenin tercihi olduğunu bir kez daha gösterdi. Geçen dönem 360 civarında oy alan MDTH, 46’ıncı dönemde ortalama 400 oyla üyelerin ilgisini korudu.

Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar’da yarılma

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 46. Olağan Genel Kurulu’ndan kısa bir süre önce, yönetim kurulunda yıllardır çoğunluk pozisyonuna sahip Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar’ın(ÇDTM) bölündüğü açığa çıktı. Aynı grup ismini taşıyan iki farklı açıklama, farklı isimlerin sıralandığı imzalarla duyuruldu. Açıklamalarda ayrılığın nedenlerine yer verilmedi.

45’inci dönem Büyükkent Şubesi’nin yönetim kurulu başkanlığını yapan Esin Köymen’in aday olarak yer aldığı Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar koyu mavi liste ile, Sinan Omacan’ın adaylar arasında yer aldığı Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar açık mavi liste ile genel kurulda yönetime aday oldu. Her iki tarafın yönetim kurulu adaylarının yer aldığı deklerasyonlarda, bölünmenin sebepleri bir kez daha yer almadı.

Koyu mavi listede AKP’li denetleme kurulu adayı

Genel kurulun ardından koyu mavi renkli Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar’ın listesinde, denetleme kurulu adayları arasında AKP’li Sinan Meral’in yer aldığı öğrenildi. Genel kurul esnasında, şube yönetimine talip diğer grupların açığa çıkarmadığı bu durumla ilgili Koyu Mavi liste henüz bir açıklama yapmadı. Tügva’da görev yapmış Sinan Meral, koyu mavi liste aracılığı ile, MO İstanbul Büyükkent Şubesi’nin denetim kuruluna getirilmiş oldu.

Esin Köymen yeniden başkan

Seçimleri Esin Köymen’in adaylar arasında yer aldığı koyu mavi renkli Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar kazandı. Görev dağılımı sonrası Esin Köymen bir dönem daha başkan oldu.

Genel kurulda listelerin oy dağılımları şöyle:

Koyu mavi ÇDTM listesi yaklaşık 1000 oy
Açık mavi ÇDTM listesi yaklaşık 700 oy
MDTH yaklaşık 400 oy

politeknik.org.tr