Elektrik Mühendisleri Odası şube genel kurulları tamamlandı

Elektrik Mühendisleri Odası’nda tüm şubelerin genel kurulları tamamlandı. En büyük iki şubenin yönetim kurulları bir önceki dönemden farklı şekillendi.

Elektrik Mühendisleri Odası’na (EMO) bağlı on dört şubenin genel kurulları tamamlandı. Ocak ayında Adana Şubesi ile başlayan genel kurullar, İstanbul ve Trabzon Şube genel kurullarıyla sonlandı. Ankara Şubesi en tartışmalı genel kurulllarından birisini yaşarken İstanbul’da sol birlik vardı.

Ankara Şube: Üç liste, gericilerle ittifak

EMO Ankara Şubesi 25. Olağan Genel Kurulu 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Yönetim kuruluna üç liste aday oldu. Demokrat Mühendisler, Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendisler ve Konya temsilciliğine bağlı AKP’li üyelerin oluşturduğu Anadolu Mühendisler Grubu genel kurulda seçimlere girdi. Yönetimi en fazla oy alan Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendisler aldı.

Seçim günü, Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendisler Grubu’nun gerici üyelerce desteklenmesi, ÇDM’nin delege listesinde AKP’li mühendislerin yer alması, Meslekte Birlik ile gizli bir ittifak olduğunu gösterdi.

EMO’da sahiplenilen sol değerleri alaşağı eden bu tutum ilerici, demokrat, yurtsever gruplarca yapılan bir açıklamayla kınandı.

EMO İstanbul Şubesi’nde faaliyet yürüten Emekten Yana Mühendisler, Devrimci Demokrat Mühendisler, Çağdaş Demokrat Mühendisler, İlke Mühendisler ve Politeknik EMO’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

EMO onlarca yıldır devrimci, demokrat, ilerici, yurtsever, çağdaş ilkeleri benimseyen, toplumsal mücadelenin önemli bir parçası olan bir anlayışla bugünlere gelmiş bir mesleki demokratik kitle örgütüdür. EMO’nun geleneği demokratlıktır.
EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Genel Kurul sürecinde demokratlar arası hukuka gerici ittifak tarafından yapılan müdahaleyi, bu müdahale ile belirlenen yönetim yapılanmasını doğru bulmuyor, kınıyoruz.

İstanbul’daki devrimci, demokrat, ilerici, yurtsever, çağdaş mühendisler olarak Meslekte Birlik’in belirleyici olduğu yapılanmalarla EMO Genel Kurulu da dahil hiçbir ortamda birlikte olmayacağımızı, bu süreci mahkum ettiğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

İstanbul Şube: Coşkusuz birlik

EMO İstanbul Şubesi’nde son iki dönemin ardından 43. Olağan Genel Kurulu’nda yönetimde demokratların birliği sağlandı.

40’ıncı dönemde devrimci/demokratlar arası hukuk çiğnenerek Politeknik EMO tasfiye edilmişti. 41’inci dönemde ise odanın ticari faaliyetlerine karşı yarılma yaşandı, EMO’da yıllardır egemen olan Devrimci Demokrat Mühendisler grubu yönetim kurulundaki pozisyonunu kaybetti.

Bu iki çalışma döneminde EMO faaliyetleri gözle görülür bir biçimde geriledi. Bu gerilemeye karşı 43. Olağan Genel Kurulu sürecinde ilerici, yurtsever, demokrat üyeler birlik için biraraya geldi. Çalışma anlayışı, ilkeleri ve programına dönük tartışmaların yapılmaması, oluşan birliği, çoşkudan ve iddiadan uzak, teknik bir hale getirdi. Bu durum genel kurulun yapıldığı günlere de yansıdı. 22-23 Şubat günlerinde gerçekleşen genel kurulda katılım çok düşük oldu. Genel kurula gençler ve kadınlar ilgi göstermedi. Geçtiğimiz dönemlerde yaklaşık 2000-2500 arası kullanılan demokrat oylar, bu seçimde 1200-1300 arasında kaldı. AKP’lilerin grubu Meslekte Birlik uzun bir dönemden sonra ilk kez liste çıkarmadı.

politeknik.org.tr