Mimarlar Odası: “İnsanlık Dışı Gazze Savaşına Hemen Son Verilmelidir”

İsrail ordusu, Gazze’den Hamas tarafından fırlatılan füzeleri bahane ederek, orantısız güçle bir savaş başlattı. Bu kirli insanlık suçu savaş, tüm dünyanın gözü önünde en kanlı biçimde tek yönlü sürüyor. Ortadoğu, aklın havsalanın almadığı cinnet, vahşet günlerini yaşıyor. İsrail dünyanın en gelişmiş silahları ile donattığı ordusuna Filistinli militanları aileleriyle birlikte öldürme emri veriyor.

Ne zaman ve nasıl biteceğini kestiremediğimiz bir savaşı dehşet içinde izlemekteyiz. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı kan ve gözyaşına boğan en az 60 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan bir savaştan sonra herkes “bir daha asla” diye bağırmıştı. Savaşın insanlığın gündeminden çıkarak tarih sayfalarında yer alması istenmişti. Ne yazık ki dilekler yetmedi. Çekilen acıların etkisi zamanla bulanıklaştı. Bugün Ortadoğu’da yine en kanlı savaşın yeniden gündeme gelebildiğini üzülerek izliyoruz.

Şu anda Gazze’nin tamamında yüzlerce konut, yol, köprü, alt yapı tesisi tahrip olmuş durumda. Bölgenin yıkımına ve bu arada yüzlerce sivilin ölmesine binlercesinin yaralanmasına göz yuman batının güçlü bir ateşkes çağrısı bile yapmaması, olan bitene duyarsız kalması kabul edilir bir şey değildir.

Ekranda, savaşın görüntülerini bile izlemek dayanılır bir şey değil. Savaşın haklı, haksız gerekçelerini, derinlikli dünya tahlillerini, strateji hesaplarını bir tarafa bırakarak, dikkatimizi yalnızca savaşa yoğunlaştıralım: Yıkım, ölüm, kan, acı, derinleşen nefret, yerine konulamayan kayıplar, sürgünler! Bunlara nasıl tepkisiz kalınabilir. Bu nasıl bir insanlıktır. Hangi ekonomik gösterge orada ölen bir tek çocuğun veya yaşlının yerini tutabilir.

Uluslararası Mimarlar Birliğinin 2. Bölge yapılanması içinde İsrail ve Filistin Mimar Odaları ile birlikte çalışıyoruz. İnsanlık tarihinin başladığı bu bölge, her türlü saldırganlığı ve kışkırtıcılığı boşa çıkarabilecek ve tekrar kendi huzurunu kendi eliyle sağlayabilecek birikime sahiptir, buna inanıyoruz.

Dileğimiz insan hayatını, kültürel ve tabiat varlıklarını yıkıma sürükleyen böylesi bir kanlı savaşın hemen önlenmesidir. Çocuklarımıza savaşsız bir dünya vaat etmiş, geçmişteki acıların tekrar yaşanmaması için çalışacağımızı söylemiştik. Şimdi bu çabayı ve duyarlılığı göstermenin tam zamanıdır. İnsanlık 21. yüzyılda savaşa yol açmadan sorunlarını çözebilecek birikime sahip olmalıdır.

BARIŞA ŞANS VERİN.