Mimarlar isyan etti: Ücretsiz stajyerliğe hayır
Spread the love

Japonya’da mimarlık ofisinde ücretsiz stajyer çalıştırılmasına karşı başlayan tepkiler sonuç verdi, patron tüm çalışanlarına ödeme yaptı. Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi, Türkiye’de benzer şartlarda çalışan meslektaşları için ‘ücretsiz stajyerliğe hayır’ çalışması başlattı.

Çalışma yaşamında emeği yok sayılan genç stajyer mimarların yükselttiği ses sonuç verdi. Ofisinde ücretsiz stajyer çalıştıran Japon mimar Junya Ishigami, tepkiler sonrası Serpentine Pavyonu tasarımında çalışan tüm personeline ödemelerini yapmak zorunda kaldı.

‘Mimari köleliğe hayır!’

Tasarımcı Adam Nathaniel Furman’ın mimarlıkta ücretsiz stajyerlik dayatmasını görünür kılmak için başlattığı #mimarikölelik (#archislavery) kampanyası sonrası tepkiler büyüdü. Serpentine Galerisi, pavyonun tasarımında çalışan tüm mimarların ücretlerinin ödenmesi gerektiğini hatırlattı ve mimar Junya Ishigami’yi uyardı. Ishigami, stajyer mimarların ücretlerini ödedi.

Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi’nden çağrı

Uluslararası boyuta ulaşan stajyer mimarların mücadelesi konusunda Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi de çağrı yaptı. Türkiye’de de benzer örneklere sıkça rastlandığını belirten mimarlar “Mimarlıkta ücretsiz stajyerlik kültürüne ve dayatılan insanlık dışı çalışma şartlarına karşı #archislavery (#mimarikölelik) başlığı ile yürütülen uluslararası kampanya sonuçlarını üretiyor. Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi olarak bu kampanyayı duyururken meslektaşlarımızı da kendi deneyimlerini aynı başlık altında paylaşmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love