Mimar Sait Kozacıoğlu’nu Kaybettik
Spread the love

1968 öğrenci hareketinin öncülerinden, mimar Sait Kozacıoğlu dün (3 Kasım) Ankara’da aramızdan ayrıldı.


Sait Kozacıoğlu’nun cenazesi bu sabah TMMOB’de düzenlenen törenden sonra, doğduğu yer olan Tarsus’a götürülecek ve 5 Kasım Çarşamba günü toprağa verilecek.

 

1968’in izinde…

Kozacıoğlu 1966’da girdiği ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki devrimci öğrenci hareketinin oluşumunda önde gelen bir rol oynamış, ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün kendisini yenilemesine büyük katkıda bulunmuştu.

Öğrenci hareketinin Türkiye çapında gelişimi için de çaba gösteren Sait Kozacıoğlu 1969’da Öğrenci Birliği seçimlerini izlemek için gittiği İstanbul Üniversitesi önünde arkadaşı Taylan Özgür’le birlikte polislerce kovalanmış ve yakalanmış, kaçmayı başaran Taylan Özgür ise kendisini kovalayan bir sivil tarafından sırtından vurularak öldürülmüştü.

Olaydan sonra bir süre tutuklu kalan Sait Kozacıoğlu, daha sonra ODTÜ’deki öğrenci hareketine katkılarını sürdürdü. 6 Mart 1971’de ODTÜ yurtlarına yapılan jandarma baskınında yeniden cezaevine kondu. Sıkıyönetim mahkemelerinde DEV-GENÇ üyesi olarak yargılandı. Hapiste üç yıl geçirdikten sonra 1974 affıyla serbest kaldı.

Kozacıoğlu 1974’te mezun oldu ve Mimarlar Odası’nda devrimci mimarlar grubunun oluşumunda rol oynadı. Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyesi olarak bir meslek gezisi için bulunduğu Yugoslavya’da 12 Eylül 1980 darbesinin gerçekleştiği haberini alınca Türkiye’ye dönmedi.

Bir süre Almanya’da sürgündeki muhalif hareketin yayınlarında çalıştıktan sonra Danimarka’ya yerleşti. Orada mimar olarak çalıştı. 1991’de Türkiye’ye döndü. Kendi mimarlık bürosunda çalışmayı sürdürdü.

Geçtiğimiz yıl bir kalp krizi geçiren Kozacıoğlu, birkaç hafta önce yakalandığı zatürreeyi  atlatamadı ve dün tedavi görmekte olduğu hastanede aramızdan ayrıldı.

30 yıllık başarılı meslek hayatı nedeniyle Sait Kozacıoğlu mimar ve mühendis topluluğu içinde kendisine önemli bir yer edinmiştir. Bu nedenle çok önemli mimari proje yarışmalarının jüri üyeliğine ve Mimarlar Odasında 22. Dönem (1976-77) Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine, 25. Dönem (1979-80) ve 38. Dönemde (2002-04) Merkez Yönetim Kurulu 2. Başkanlığına seçilmiştir.

Kaynak: bianet.org, mimarlarodasiankara.org


Spread the love