Metalurji Mühendisleri Odası’ndan KTÜ’deki Öğrencilere Destek

Metalurji Mühendisleri Odası, Karadeniz Teknik Üniversitesinde İsrail Büyükelçisi’ni yumurtalayarak kovan ve ÖGB’lerle polisin saldırısına maruz kalan KTÜ Öğrenci Kolektifi’nden öğrencilere destek verdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Küçük imzası ile yayınlanan açıklama şu şekilde:

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İsrail Büyükelçisi’ni Protesto Eden Öğrencilere Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz.

Üniversitelerde Öğrencilere Yönelik Faşist Saldırılar Özel Güvenlik Görevlilerince  Sürdürülüyor.

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Levy’nin Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaretinin öğrenciler tarafından protesto edilmesi sırasında, öğrencilere özel güvenlik görevlilerince saldırılmıştır. Bu saldırıyı kabul edilmez olarak görüyor ve kınıyoruz.

Dünyanın her yerinde kanlı eylemlerinden dolayı protesto edilen İsrail’in yetkililerine karşı demokratik haklarını kullanan öğrencilere,  polisin desteğinde özel güvenlik görevlilerinin saldırması, onlarca öğrenciyi yaralaması kabul edilemez.

Bu davranış özel güvenlik görevlilerinin, üniversitenin güvenliğini sağlamak yerine öğrencilere ön yargılı saldırganlık tutumu içinde oldukları bir kez daha göstermiştir.

Üniversitelerden polisin ve özel güvenliğin çıkarılması, özerk demokratik üniversite oluşturulması yolunda kaçınılmazdır.

Üniversitelerde bilimsel, özerk, demokratik ve parasız eğitim isteyen öğrencilerin haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Cemalettin KÜÇÜK
TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı