Metalurji Mühendisleri Odası: “Gerici Faşist Kalkışmalara İzin Verilmeyecektir”
Spread the love

Topkapı Sarayında yapılan sanatsal etkinliğe yapılan saldırıyla, bir kez daha gerici faşizan ayaklanma provası yapılmıştır.

Çin coğrafyasında yaşanan olaylar da bahane edilerek, daha Sivas katliamının 16. yıldönümünü yeni geride bıraktığımız bu günlerde aydınlığa atılan ateşin, yangını yeniden yakmak amacıyla yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz.

10 temmuz da Topkapı Sarayında yapılan sanatsal etkinlikte şarap ikram ediliyor olması bahanesiyle yapılan bu saldırı, görmezlikten gelinmemelidir. Bunun gerici faşizan bir kalkışma olduğu açık olarak ortada iken, sorumlularının elini kolunu sallayarak gezmesi, emniyet yetkilileri ve savcılar tarafından da görmezlikten gelinmemelidir.

Bu tür saldırıların deneme amaçlı ve toplumun bir kesimine yönelik “mahalle baskısının” göstergesi olduğu artık herkesçe bilinmelidir.

Bu saldırının halkların bir arada yaşamasına yönelik olduğu bilmekteyiz. Toplumun bilimden, ilerlemeden, demokrasiden yana güçleri olarak bu tür kalkışmalar karşısında sessiz kalınmayacağı bilinmelidir.

Bu saldırıyı ve kalkışmayı yapanları şiddetle kınıyor, kendileriyle yüzleşerek toplumu geriye taşıyacak anlayışlardan uzaklaşmaya çağırıyoruz.

Saldırılar sırasında hoşgörülü davranış gösteren emniyet güçlerinin aynı hoşgörüyü demokrasi mücadelesi veren demokratik kitle örgütlerine sendikalara ve 1 mayısta işçilere de niye gösteremediklerini soruyoruz.

Dünyada yaygınlaştırılmaya çalışılan çatışma ortamları emperyalizmin bir oyunudur. Tüm demokrasi güçleri ile birlikte bu oyuna izin vermeyeceğiz..

TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası bu tür gerici faşizan ayaklanmaların her zaman karşısında olacaktır.

Cemalettin KÜÇÜK
TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı


Spread the love