Meslek Odaları, Sendikalar ve Akademisyenler Öğrencilere Sahip Çıkmaya Çağırıyor

DİSK, İMOK (İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu), KESK ve Öğretim Üyeleri Derneği 16 Aralık tarihinde herkesi öğrencilere sahip çıkmaya çağırıyor.

DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği, İMOK (İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu), KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Öğretim Üyeleri Derneği tarafından kaleme alınan ortak bir çağrı ile son günlerde öğrenci gençliğin gerçekleştirdiği talepkar ve cüretkar eylemlerinin iktidar ve destekçileri tarafından farklı şekillerde yaftalanmaya çalışıldığı belirtildi. Sendikalar, meslek odaları ve akademisyenler gençlerin haklı tepkilerini kendi duygularıyla örtüştüğünü düşünenlerle ve gençleri “ezmeyi aklından geçirenlere” karşı set olacağını ilan edecek olan herkesle birlikte 16 Aralık Perşembe günü saat 14.00’da İTÜ Taşkışla Binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini duyurdu.

politeknik.org.tr

 

Çağrı metni şu şekilde:

ÖĞRENCİLER HAKLIDIR!

SESLERİNE KULAK VERİN,  KUMPAS KURMAYA KALKMAYIN

DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği                     İMOK ( İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu )
KESK İstanbul Şubeler Platformu                                                         Öğretim Üyeleri Derneği
 

Son günlerde öğrenci gençliğin talepkar ve cüretkar eylemleri neoliberal politikaların yılmaz savunucusu sözüm ona demokrat AKP hükümetini ve onun destekçilerini oldukça rahatsız etti. Ancak varlık sebebi sormak ve sorgulamak olan üniversitenin bu dönemki asli unsurları olan gençlerin demokratik ve haklı tepkileri, önce polisin tahammül edilemez şiddeti ile bastırılmaya çalışıldı. Ardından sanki YÖK’ün icraatlarının, üniversite eğitimi de dahil herşeyin paralılaştırılmasının, harçların, piyasalaştırmanın, ulaşım zamlarının, arkadaşlarının burnunun kırılmasının, bebeğinin düşürülmesinin sorumlusu başkalarıymış gibi üniversite gençliğine “Anayasa hukuku” nutukları atmaya kalkışmaları bardağı taşırmış oldu.  İktidar temsilcilerinin ve onlarla aynı kulvarı paylaşma niyeti olanların yumurtalı protestoya maruz kalmaları kimilerinin yenilmiş ruhunu okşarken, kimilerince gençlere terörist, anarşist, ergenekoncu, örgüt üyesi yaftası konmaya kalkışılması sonucunu doğurdu.

Bilinmelidir ki, dünün üniversite öğrencileri olan, bugünün mühendisleri, doktorları, öğretmenleri,  teknisyenleri, işçileri ve memurları olarak ülkenin demokratikleştirilmesi, piyasacılığın dizginlenebilmesi için gençliğin bu atılganlığının çok önemli olduğunu ve herkesi heyecanlandırmaya yettiğini biliyoruz. Ancak öncelikle yakın tarihimizde çokça örneğini gördüğümüz, öğrencileri hukuksuz ve kirli kumpaslarla susturmaya kalkışacaklara karşı set kurulması gerekiyor. Ardından gençliğin bu taleplerine koşut emek cephesinin kararlı mücadelesinin örülmesinde yaşanan tıkanıklığın aşılması. 

Bu yaklaşımla; bizler 16 ARALIK PERŞEMBE günü, Saat: 14.00’te İTÜ Taşkışla Binası önünde olacağız. Gençlerin haklı tepkilerini kendi duygularıyla örtüştüğünü düşünenlerle ve gençleri “ezmeyi aklından geçirenlere” karşı set olacağını ilan edecek olan HERKESLE birlikte bir basın açıklaması ile kamuoyuna sesleneceğiz.