Mersin Halkı Nükleer İstemiyor

Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santrala karşı halk 159 km uzunluğunda insan zinciri oluşturdu 
 
Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde mayıs ayında temeli atılacağı açıklanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılmasından vazgeçilmesini isteyen nükleer karşıtları dün (17 Nisan) saat 12.00’da Mersin ile Gülnar ilçesi arasındaki 30 noktada toplanarak 159 km uzunluğunda bir insan zinciri oluşturdu. 10 binlerce nükleer karşıtının katıldığı eylemde sık sık “Nükleer santral istemiyoruz”, “Tayyip Mersin’e Fransız kalma”, “Türkiye Japonya olmasın” sloganları atıldı. 
CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar’ın katıldığı eylemde basın açıklamasını Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Sebahat Aslan yaptı. 

“Tayyip nükleere Fransız kalma” 
Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallarında meydana gelen kazaların bütün canlıların yaşam alanlarını tehdit ettiğini belirten Aslan “Bu eylemimizi hükümeti bir kez daha uyarmak, nükleer santralleri istemediğimizi haykırmak için yaptık. Her şeye rağmen santral kurulumu adı altında ülkemizi nükleer çöplük haline dönüştürmek ve ülkemizde nükleer silah üretmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır” dedi. 
Zincir eylemine katılamayanların ise arabalarıyla geçerken klakson çaldığı, evde olanların tencerelerine vurarak ses çıkarttığı, dükkan sahiplerinin ise dükkanlarının önüne çıkarak alkışladığı görüldü. 
Eyleme Silifke, Taşucu, Erdemli, Yeşilovacık ve yol üstünde bulunan belde, ilçe, köylerdeki halk da katıldı. Eyleme katılımın yoğun olduğunu gören nükleer karşıtları “Tayyip şimdi gelsin temel atsın bakalım” dediler. 
Kaynak: Sendika.Org