Meksika’da ‘ev ofis yasası’ yürürlükte
Spread the love

Meksika’da patronlar ‘ev ofis yasası’yla uzaktan çalışan işçilerin işle ilgili masraflarını karşılamak zorunda. Meksika Emek ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş yasasında yaptığı değişiklikle uzaktan çalışanların koşullarını düzenledi

Meksika Resmi Gazetesi’nin 8 Haziran 2023’te yayımlanan sayısında Federal İş Kanunu’na evden çalışmayı düzenleyen NOM-037-STPS-2023, uzaktan çalışma – iş yerinde güvenlik ve sağlık koşulları isimli reform standartları eklendi. Yeni düzenleme 5 Aralık’ta yürürlüğe girdi. Çalışma saatlerinin %40’tan fazlasını evde/uzakta geçiren Meksikalı işçilerin masraflarını artık patronlar karşılayacak.

Evden çalışma güvenlik koşullarına ilişkin yeni standart, işverenlerin evden çalışanların işlerini etkin bir şekilde yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları tüm araçları çalışanlara sağlamasını düzenliyor. Buna ergonomik sandalyeler, bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, yazıcılar hatta mürekkep dahil.

Yeni düzenlemeye göre patronlar ayrıca iş yapılırken kullanılan elektrik ve internetle ilgili masrafları karşılamak zorunda. Buna ek olarak, yürürlüğe giren yeni standartlarda çevresel faktörler de unutulmamış. Bir çalışanın evinde çalışabilmesi için yeterli havalandırma ve aydınlatma olması gerektiği, aksi takdirde, evden çalışmanın güvensiz kabul edileceği belirtiliyor.

Sendikal örgütlenme, yalıtılmışlığa karşı özen

Düzenlemenin en dikkat çekici maddelerinden biri sendikal örgütlenmenin önünü açması. Uzaktan çalışanların çalışma arkadaşlarıyla teması da bu kapsamda değerlendirilmiş.

‘Ev ofis yasası’ tanımıyla adlandırılan yasadan ceza almamak için işverenlerin şu maddelere uyması gerekiyor:

-Çalışanlarının internet ve elektrik masraflarının bir kısmını ödemek
-Ergonomik sandalyeler, masalar ve yazıcılar gibi çalışanların evde etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları şeyleri sağlamak veya ücretlerini ödemek
-Çalışan yerlerin güvenli, yeterince aydınlatılmış ve havalandırılmış olduğunu doğrulamak
-Evden çalışan kişilerin bir sendikaya üye olma, toplu pazarlığa katılma ve iş yerindeki meslektaşlarıyla iletişim kurma haklarına saygı göstermek
-Çalışanlar için yeterli iletişim araçları kurmak
-Çalışanların ‘bağlantıyı kesme hakkına’ uygun olarak yasal çalışma saatlerine saygı göstermek
-Aile içi şiddet mağduru olma riski taşıyan çalışanlar için özel korumalar oluşturmak
-Emziren annelerin çocuklarını beslemek veya sütlerini sağmak için mola verme hakkına saygı göstermek

Uymayana ceza

Düzenlemelere uymayan işverenler 25.935 peso (43.650 TL) ile 518.700 peso (873.000 TL) arasında değişen para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Emek Bakanlığı, uzaktan pozisyonların şirketlere çalışan başına yılda 86.000 pesodan (yaklaşık 144.800 TL) fazla tasarruf sağlayabileceğini ve aynı zamanda evden çalışanlar için yaşam kalitesini yükselteceğini tahmin ediyor.

Standartları oluşturan çalışma

NOM’un anlamı Resmi Meksika Standartları. ‘Ev ofis yasası’ için oluşturulan standartlar, Meksika resmi standart taslaklarını geliştirme yetkisine sahip olan İş Sağlığı ve Güvenliği Standardizasyonu Ulusal Danışma Komitesi’nin Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün koordine ettiği aylar süren çalışmaların bir sonucu. İşveren, işçi örgütleri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, akademik kurumlar, Meksika Sosyal Güvenlik Kurumu, Devlet Memurları İçin Sosyal Güvenlik Kurumu, İşçi Hakları Federal Ofisi ve Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubunun hazırladığı NOM-037-STPS-2023, Emek ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yasalaştırmasının ardından 6 ay sonra yürürlüğe girdi.

Uzaktan çalışma, uzaktan çalışanlar

Pandemiyle yaygınlaşan evden çalışma modeli pek çok ülkede olduğu gibi, Meksika’da da uygun iş alanlarında kalıcı oldu. Evden çalışmayla ilgili Meksika’daki bu yeni yasal düzenleme, gerekli denetim mekanizmalarıyla uygulanabilirliği ölçüsünde farklı ülkelerdeki evden çalışanlar için örnek olabilir.

politeknik.org.tr


Spread the love