Meclis’e gönderilen AOÇ Sayıştay raporuna Kaçak Saray ve Ankapark törpüsü

Sayıştay’ın AOÇ hakkındaki ham raporunun Kaçak Saray ve Ankapark ile ilgili bölümlerinin kesilerek Meclis’e gönderildiği ortaya çıktı

Saray tarafından mahkeme kararları çiğnenerek talan edilen Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) hakkında iki yıldan bu yana sağlıklı bir biçimde ortaya çıkarılmayan ve Meclis gündemine getirilemeyen Sayıştay raporlarıyla ilgili muamma sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ hakkında TBMM Kit Komisyonu’na giden rapor ile ham rapor arasındaki farka dikkat çekti.

Kaçak Saray ve Ankapark törpüsü

Raporları bir basın toplantısı ile değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, raporun ham hali ile KİT Komisyonu’na giden hali arasında ciddi farklılıklar bulunduğunu, Kaçak Saray ve Ankapark bölümlerinin ortadan kaldırıldığını, kiralama yöntemiyle verilen alanların üzerinde kalıcı yapılaşmanın yapılmasının eleştirildiği ve işgalci yapılan kaldırılmasının önerildiği ham raporun değiştirildiğini açıkladı.

TBMM’ye sunulan “hileli rapor”da AOÇ alanlarına ilişkin Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı dava süreçleri kronolojisinin ve bağlantılı davaların ve konuların Anayasa Mahkemesi’ne taşındığı bilgisinin gizlendiğini, kestirmeden sonuçlar verildiğini ifade eden Candan, AOÇ Genel Müdürlüğü’nün göreve davet edildiği kısmın da törpülendiğine dikkat çekti.

Meclis gündemine getirilecek

“Bu durum gösteriyor ki Ankapark ve Kaçak Saray, Sayıştay denetiminden kaçırılmaktadır. Bu ülkenin tüm harcamalarını denetleyen bir kurumun ham raporlardaki önemli konuları son raporunda vermiyor olması önemli bir durum” diyen Candan, milletvekilleriyle iletişime geçerek konuyu Meclis gündemine taşıyacaklarını açıkladı.

Kaynak: Sendika.Org