Makina mühendisi Emre Şimşek buhar kazanı patlaması sonucu yaşamını yitirdi

Bilecik’te Tayraş Baz Yağ Rafinerisi’nde makina mühendisi olarak çalışan Emre Şimşek buhar kazanı kapağının patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

Bilecik Osmaneli’de Tayraş Baz Yağ Rafinerisi’nde 27 Haziran’da buhar kazanı kapağının patlaması sonucu ağır yaralanan makina mühendisi Emre Şimşek kaldırıldığı hastanede yaşamı kaybetti.

2015 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden mezun olan Şimşek, 2019 yılından bu yana Tayraş şirketinde çalışıyordu.

Bakanlık denetlemiyor, patronlar işçi sağlığı ve iş güvenliği gerekliliklerini yerine getirmiyor

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Periyodik Kontrole Tabi İş Ekipmanları maddesine göre basınçlı kapların, buhar kazanlarının yılda bir kez periyodik kontrolden geçmesi, eğer yeni kurulum yapılıyor ise gerekli standartlara uygun biçimde, yeterliliği olan kişilerce ve testlerinin güvenli biçimde yapılması gerekiyor. Buhar kazanının Şimşek’in ölümüne neden olması, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gerekli önlemlerin, denetim ve bakım görevinin yerine getirilmediğini gösteriyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Covid-19 salgını sonrası işyerlerindeki üretim devam etmesine rağmen işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimlerine ara vermiş, iş müfettişleri ‘kısa çalışma ödeneği incelemeleri’nde görevlendirmişti. Bakanlığın yapamadığı denetimler, patronlara uygulanmadığı yaptırımlar iş cinayetlerine yol açmaya devam ediyor.