Mahallelinin evleri yıkıldı, Bakan’ın villası kaldı
Spread the love

İstanbul Avcılar’da, Bakanlar Kurulu’nun “Afet Risk Alanı” ilan ettiği Ambarlı Mahallesi’nde 179 ailenin oturduğu binaların yıkılması işlemine başlanırken, aynı mahallede bulunan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na ait villaya ise dokunulmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Bakanlar Kurulu’nun “Afet Risk Alanı” ilan ettiği İstanbul Avcılar’daki Ambarlı Mahallesi’nde 179 ailenin oturduğu binaların yıktırılması için tebligat ve ekip gönderdi. Bölge sakinleri ise yasal sürecin tamamlanmadığını belirterek ek süre istedi.

Marmara Bölgesi’ni etkileyen 1999 depremi sonrası Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın önerisi ile heyelan meydana geldiği belirtilerek, Avcılar’daki Ambarlı Mahallesi’nin bir bölümü ‘Afete maruz bölge’ ilan edilerek yıkım kararı verildi. Bölge halkı, bunun üzerine yıllar süren hukuk mücadelesine girerek heyelanın depremden değil, deprem sonrası hasar gören ve yıllarca ihmal edilen kanalizasyon ile yağmur suyu kanallarındaki sızmalardan kaynaklandığına dair mahkeme kararları ve bilirkişi raporları aldı. İstanbul Valiliği, 150 dönüm üzerinde deniz manzaralı 15 binanın yıkılması için Avcılar Kaymakamlığı’na geçen ay yıkım emri gönderdi.

Küçükçekmece 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verilen Bilirkişi Raporu’nda önerilen tedbirlerin alınmaması nedeniyle riskin devam ettiği ifade edilirken, Avcılar Afetzedeleri Koruma Derneği Başkanı Cemal Kaya, ayakta kalan binaların çoğunda hiç hasar olmadığını, binaların tamamının iskânlı ve kat mülkiyeti tapuları olduğunu vurgulayarak, “Bölge, ‘Afete maruz’ diye ilan edilerek, tüm haklarımız yok sayılıyor. Yıllar önce devlet buraya inşaat izni vermiş. Bu kadar insan parasını ödeyerek bu mülkleri almış. Şimdi herhangi bir kamulaştırma bedeli de ödenmeden bize burayı terk edin, gidin diyorlar” diye konuştu.

“Ben Bakan’ın evini nasıl yıkayım”
Yıkılacaklar arasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ait bir villanın da bulunduğu mahallede, bugün (30 Aralık) sabah saatlerinden itibaren yıkım çalışmaları başladı. Bakanın villasına dokunulmazken, yanındaki bir eve giren zabıta ekipleri, evdeki eşyaları bile dışarı çıkarmadan yıkım işlemine başladı. Görüştüğümüz ev sahibi, sabah saatlerinde gelen zabıtaların kapıyı tekmeleyerek vurduğunu ve tüm itirazlarına karşın zabıtaların, “Burası yıkılacak istersen boşalt  istemiyorsan kal polis zoruyla çıkarırız seni” dediğini belirtti. Eşyalarını çıkartamadan evinin yıkıldığını belirten ev sahibinin,  “Bakanın evini de yıkacak mısınız?” sorusuna ise zabıtalar, “Bakanın evini biz nasıl yıkalım” demesi ise dikkat çekti.

Benli ile Tunay’dan mahalle sakinlerine destek
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ile İstanbul Milletvekili Faik Tunay mahalleye gelerek bölge halkıyla görüştü. Avcılar Afetzedeleri Koruma Derneği Başkanı Cemal Kaya ile görüşen Başkan Benli, kararların kendileri dışında alındığını mağdur olan ailelerin yanında olacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Onların dertlerini konuyla ilgili bütün sorumluları ilettik, iletmeye devam edeceğiz. Kimsenin mağdur olmaması için gerekli girişimleri yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Başta Avcılar Kaymakamlığı olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sorunu ilettik. Bugün de acil olarak durumu tekrar kendilerine bildirdik. Hak kaybına uğrayanlar süreyi geçirmiş olsalar da hak sahipliklerinin tekrar tanınmasını istiyoruz. Ayrıca sosyal statü kaybının telafisini talep ediyoruz. Bu mağduriyetin önlenmesi için yıkım kararı alınan aileler ek süre talebinde bulunmaktadır. Bu taleplerinin dikkate alınmasını ve bu zor kış şartlarında hemşehrilerimizin mağduriyetinin önlenmesini talep etmekteyiz.

İstanbul Milletvekili Fait Tunay da bölgede mühendislik ve bilimsel çalışmaların yapılmasını gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Kış aylarında hiç bir vatandaşımız mağdur edilmemeli. Jeolojik veriler bölgede uzun zamandır heyelan olduğu yönünde bölgede mühendislik ve bilimsel çalışmaların yapılmasını isterken, bölgedeki tahliyelerin yılbaşına bir gün kala en soğuk günlerde bir “alternatif” gösterilmeden yapılması büyük Türkiye ile çelişmiyor mu? Bademli bölgesi ağaçları kesilerek imara açılmış bir yer.”

yikin_avc_4 yikim_avc_3 yikim_avc_2 yikim_avc_1

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love