Maden Mühendisleri Odası: “Yeter Artık! İş Cinayetleri Durdurulsun…”

Maden Mühendisleri Odası tarafından 10 Aralık tarihinde Bursa’da meydana gelen ve 19 işçinin ölümü ile sonuçlanan grizu patlaması ile ilgili basın açıklaması düzenlendi.

14 Aralık tarihinde düzenlenen basın açıklamasında iş kazalarının kader olmadığı ve önlem alınmadığı takdirde periyodik bir halde devam edileceği vurgulandı. Özelleştirme ve taşeronlaşma uygulamaları ile kamu madenciliğinin küçültülerek, madencilik bilgi ve deneyiminin dağıtıldığına dikkat çekilen basın açıklamasında, “Ülkemizde yüksek risk taşıyan, mühendislik bilim ve tekniğinden uzak, tamamen ilkel koşullarda çalışan çok sayıda maden işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerde her an kaza olma olasılılığı mevcuttur” denildi.

Yaşanan kazanın “gerekenler yapılacaktır” denilerek geçiştirilememesi gerektiği vurgulanan açıklamada “gerçek sorumlular belirlenmeli, maden mühendisleri, teknik nezaretçi ve bazı çalışanlar günah keçisi olarak seçilmemeli, olayın gerçek sorumluları vicdani ve hukuki gereklilikleri yerine getirmelidir.” denildi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı’nın da katıldığı basın açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız…

politeknik.org.tr