Maden Mühendisleri Odası iş güvenliği uzmanlarını foruma çağırıyor
Spread the love

Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında çalışan iş güvenliği uzmanlarını foruma çağırıyor.

İstanbul’da iş güvenliği uzmanları bu kez Maden Mühendisleri Odası (Maden MO) İstanbul Şubesi’nin çağrısıyla buluşuyor. Forumda, iş güvenliği uzmanlarının güvencesiz çalışma yaşamı, mesleki riskleri ve sorumlulukları ana tartışma başlıkları olacak.

Maden MO İstanbul Şubesi forumda alınacak kararları, 9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak olan TMMOB İş Güvenliği Uzmanları Kurultayı’na taşıyacak.

Maden MO İstanbul Şubesi’nin etkinlik çağrısı şöyle;

İş Güvenliği Uzmanları 11 Nisan`da Buluşuyor, Sorunları Tartışıyor!

2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önüne geçileceği iddia edilen “iş kazaları” azalmak bir yana katlanarak devam ediyor. 2013 yılında en az 1.235 işçi, 2014 yılında ise Soma, Ermenek, Torunlar İnşaat, Yalvaç`taki toplu kayıplar başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yaşamını kaybeden en az 1886 işçinin ölüm nedeninin önlenemez felaketler olmadığı ortadadır.

Bir taraftan iş cinayetleri artarak devam ederken, diğer taraftan da bu olayların önüne geçme yöntemlerinden biri olarak sorumluluk ve görev verilen ama ancak günah keçisi olarak her anlamda çaresiz bırakılan İş Güvenliği Uzmanları/Mühendislerinin sorunları her geçen gün artmaktadır.

19 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “İş Güvenliği Uzmanları Sorunları Çalıştayı” sonucunda güvenli çalışmanın sorumluluğu verilen İş Güvenliği Uzmanlarının/Mühendislerinin Güvencesizlik, düşük ücretler, yüksek çalışma saatleri ve hukuki anlamda kazaların birincil sorumlusu gösterilerek yargılanmaları en temel sorunlar olarak ortaya çıkmıştır. İşte gerek uygulamadaki sorunlar, gerekse uzmanların çalışma koşulları ve güvencesizlik ile karşı karşıya bırakılmaları TMMOB Genel Kurulu`nda “Kurultay” talebine dönüştü.
TMMOB Genel Kurulunda alınan karar ile 9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara‘da TMMOB 1. İş Güvenliği Uzmanları Kurultayı toplanacaktır.

11 Nisan 2015 Cumartesi günü yapacağımız bu Forum ile geçen yıl tespit edilen konuların daha da derinleştirilerek tartışılması ve buradan çıkacak sonuçların Kurultaya taşınarak kararlara bağlanması, verimli bir Kurultay`a imza atılabilmesi için siz değerli İş Güvenliği Uzmanlarını, Mühendisleri, Meslektaşlarımızı etkinliğimize katkıda bulunmaya, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu

maden_mo

politeknik.org.tr


Spread the love