Maden mühendisi kadınlardan ‘mor liste’ isyanı – Mor Liste Girişimi

Maden Mühendisleri Odası 47. Olağan Genel Kurulu bir ilke tanık oldu. 29 Şubat-1 Mart tarihlerinde düzenlenen kurulda kadınlar 8 Mart’a ‘Mor Liste’ ile selam durdu.

Oda ve şube kadın çalışma grupları son yıllarda çoğalarak dayanışmayı büyüttü ve tüm zamanlarda kadın üyelerin ya hiç ya da tek kişi ile yönetimlerde olmasına karşı ses verdi. Maden Mühendisleri Odası ve şubelerinde kadın iradesinin tanınması hususunda dikkat çekmeyi sağlayacak bir girişime ihtiyaç vardı ve ‘Mor Liste’ fikri kadınları çok heyecanlandırdı. Diğer listedeki kadın adayları desteklemek üzere yönetim kurulunda 6 asıl, 5 yedek kadın aday üye ve 1 Onur Kurulu, 1 Yüksek Onur Kurulu kadın aday ile liste hazırlandı. İmzalar, dilekçeler her şey tamamlandı.

Aramızdan kürsü konuşması yapmak ve listemizi anlatmak üzere bir arkadaşımızı belirledik. Sürdürdüğümüz tartışmalar sonucu genel kurul seçim sonuçlarının daha görünür olması için bir kadın arkadaşımızı bağımsız aday gösterme kararı aldık.

Kürsüde liste girişimini ve kadın adayımızı açıkladığımızda salon büyük bir alkış, heyecan ve tabi şaşkınlıkla karşıladı.

Kürsüye çıkıp ‘Mor Liste’ ve talepler üzerinden açıklamalarımızı yapan arkadaşımız “Bizler yıllardır oda çalışmalarında var olan kadın maden mühendisleriyiz. Mücadelenin her alanında var olduk ve var olmaya devam edeceğiz. Evde, sokakta, alanda, partide, meydanda, meslekte ve meslek odamızda varız, var olacağız” diyerek söze başladı.

Kadın ve LGBTİ meslektaşların sorunlarını dile getirip “Hal böyle iken, emek meslek örgütlerinde, sendikalarda, partilerde ve mücadele edilen her yerde görünmez olmaktan bıktık. Kendi meslek örgütümüzde temsil edilemiyor olmaktan yorulduk. Tüm kadınları kapsayan ve kadın meslektaşlarımızın sorunlarını her daim gündemine alan ve gündemde tutmaya çalışan kadın çalışma grubumuzun iradesinin yönetimlerce kabul edilmesini ve sadece seçim dönemlerinde değil her alanda bir sözünün olabileceği algısının artık yerleşmesini istiyoruz. Kadınlar adına artık erkek meslektaşlarımızın onlardan bağımsız kararlar almasını istemiyoruz.” diye devam ederek dayanışma çağrısı ile sözlerini tamamladı.

Sonuç Maden Mühendisleri Odası (Maden MO) için beklenmedik oldu demek doğru olur. Erkek meslek söyleminin belki de bir numarası Maden MO’nun delegesi, ‘Mor Liste’ adayına %33 oranında oy verdi. Sadece %12 oranında kadın delegesi bulunan odamızda 589 geçerli oyun 194 ünü almayı başardık. Özellikle en genç sandıklardaki oy oranı güzel bir mesaj veriyordu. Bu sonuç belki arkadaşımızın seçilmesine yetmedi ama umut oldu, cesaret oldu, yani hedefi on ikiden vurdu. Bu bize daha uzun soluklu bir mücadelenin motivasyonunu verdi, organize olduğumuzda yolun açılacağını gösterdi.

Doğru yaptık, güzel yaptık, kendimize inandık, dayanışmaya güvendik. Yolumuz uzun ve biz yola devam diyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması.


Maden Mühendisleri Odası Mor Liste Girişimi