Maden mühendislerinin 47. Genel Kurulu tamamlandı: Gençler ve kadınların tartışmaları öne çıktı

TMMOB Maden Mühendisleri Odası 47. Olağan Genel Kurulu ve seçimleri 29 Şubat-1 Mart tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Kurul’da genç mühendislerin ve kadın mühendislerin önergeleri yoğunluklu olarak konuşulurken, Kazdağları Altın Raporu en çok tartışılan konuların başında geldi

TMMOB Maden Mühendisleri Odası’na bağlı şubelerde gerçekleşen genel kurul ve seçimlerin ardından 29 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında Oda Genel Kurulu ve seçimleri yapıldı. Genel kurulda geçmiş dönem değerlendirilmesinde ağırlıklı olarak Maden Mühendisleri Odası’nın Kazdağları Kirazlı Altın Raporu tartışılırken, önergeler kısmında genç mühendisler ve kadın mühendislerin önergeleri öne çıktı. Genel kurulda Maden Mühendisleri Odası tarafından başarılı bir şekilde sürdürülen Oda Asgari Ücret çalışmalarının arttırılarak devam ettirilmesi öne çıkan bir başka konu oldu.

Kazdağları Kirazlı Altın Raporu eleştirildi
Genel kurulda geçmiş dönemin değerlendirmesi yapılırken öne çıkan ve en çok eleştirilen konu Maden Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan ‘Kazdağları Kirazlı Altın Madeni Ön Değerlendirme Raporu’ oldu. Delegeler tarafından eleştirilen altın raporunda yapılan hatalar belirtilerek bu hatanın telafi edilmesi ve raporda belirtildiği şekilde uzman oda ve kurumlardan görüşler alınarak nihai raporun hazırlanması gerektiği belirtildi. Ayrıca 46. Dönem içinde yapılması planlanan ve teknik sorunlar nedeni ile yapılamadığı söylenen Altın Politikaları Çalıştayı’nın 47. dönemde yapılması gerektiği ortak görüş olarak dile getirildi.

Genç mühendislerin önergeleri
Genel kurulun önergeler gündeminde ücretli genç mühendisler ile kadın mühendislerin sorunlarına yönelik önergeler öne çıktı. Öne çıkan bazı önergeler şu şekilde:

-Kurularda görev almayı ard arda 3 dönemle sınırlama
-Ücretsiz hukuk danışmanlığı
-Anadilde etkinlik yapılması
-Toplumsal Cinsiyet Eğitimi
-Madencilik politikalarının güncellenmesi ve madencilik raporlarının hazırlanması
-İlk üyelik aidat düzenlemesi
-Mühendisler için çalışma mekânı

Kadınlar kendi adayını çıkardı
Genel kurulda eleştirilen konulardan bir tanesi de yönetimlerin kolektif, birlikte iş yapma kültürünü her geçen gün kaybederek, TMMOB ve Odaların az sayıda kişinin emeği ile yönetilir hale gelmesi oldu. Bu nedenle uzun dönem yönetimlerde kalarak tek tipleşen yönetimlerin önüne geçmek ve emeği kolektifleştirmek için kurullarda ard arda görev almayı 3 dönemle sınırlama önergesi delege sayısının 1/5’inin imzası ile sunulmadığı için oylamaya alınmadı.

Kadın maden mühendisleri, oluşturulan yeni aday listelerinde kadın temsiliyetinin az olmasına ve kadın komisyonundan görüş alınmamasına tepki gösterdi. Kadın üyeler Mor Liste hazırlayarak, Pelin Kertmen’i bağımsız aday gösterdi. Kadınlar adına kürsü kullanan Emra Ergüzeloğlu: “Kadın mücadelesinin dünya genelinde de yükseldiği bu çağda bizler artık ısrarla oda seçimlerinde sadece bir aday ile (sembolik olarak) temsil edilmek istemiyoruz. Her geçen yıl kadın meslektaşlar olarak sayımızın artmasına rağmen odamız yönetiminde temsiliyetimizin hep sabit sayı olan “bir”de kaldığını, çok nadir iki olduğumuzu üzülerek ve kimi zaman kızarak görüyoruz, yaşıyoruz. Kadın maden mühendislerinin sözünü bir kat daha arttırmak için sizleri de Pelin Kertmen’i ve yönetime aday kadın arkadaşlarımızı desteklemeye çağırıyoruz.” diyerek kadınların tepkisini dile getirdi. 600 delegenin oy kullandığı seçimlerde Pelin Kertmen 200’e yakın oy alarak üyelerin üçte birinin oyunu almış oldu.

Yönetim kuruluna Ayhan Yüksel başkanlığındaki liste seçildi. Bir önceki döneme göre yalnızca iki yeni üyenin görev aldığı yönetim kurulu oluşmuş oldu.

politeknik.org.tr