Maden M.O.: İnsan Yaşamının Şirket Satış Fiyatına Endekslenmesini Protesto Ediyoruz
Spread the love

31 Aralık 2008  tarihinde 7 gencimiz doğalgazdan kaynaklanan karbon monoksit zehirlenmesi sonucu yaşamını yitirmiştir. Gençlerimizin kederli ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı  diliyoruz.

Yaşanan bu olayın tüm yönleriyle araştırılarak  açığa çıkarılması ve ihmali olanların cezalandırılması gerekmektedir. Ancak, olayı yorumlayan bazı çevrelerin ve iktidar yanlısı medyanın bilinen düşünceleri herkesi bir kez daha derinden yaralamıştır.

Başkent Doğalgaz AŞ. Genel Müdürünün sorumsuz ve çirkin açıklamaları aslında bir zihniyetin yansımasıdır. Cemaat, tarikat, menfaat ilişkileriyle işten güçten anlamayan yetersiz kişilerin sorumluluk isteyen, insan hayatını ilgilendiren önemli görevlere getirilmesi  değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Bu tür örnekleri tüm kurum ve kuruluşlarda fazlasıyla görmek mümkündür. Tüm kurumlar, benzer düşüncedeki ehliyetsiz kişilerle doldurulmuştur. Ülkemizin nasıl yönetildiği bu olayda bir kez daha görülmüştür.

Özelleştirmelerin sonucu olarak kamu denetiminin kaldırıldığı, her şeyin para ve menfaat ile değerlendirildiği piyasa ekonomisinin kutsallaştırıldığı bir ortamda, inançları da kullanarak ülkenin geleceğini karartan bu çağdışı zihniyetten kurtulmak ülkemiz  için yararlı olacaktır.

Yaşamını yitiren yedi gencimizi saygıyla anıyor, çirkin açıklamada bulunan Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürünü, başta gençlerimizin kederli ailelerinden olmak üzere tüm toplumdan özür dilemeye çağırıyor, görevinden istifa ederek sorumluluktan kaçamayacağını belirtiyor, tüm sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
 
4 Ocak 2009,  Ankara


Spread the love