Maden MO: “AKP Faşizmine Boyun Eğmeyeceğiz”

AKP iktidarının dizginsiz kâr hırsıyla yoğrulmuş, kentleri, doğayı ve insanı hedef alan politikaları ülkemizin üzerine bir karabasan gibi çökmüştür. İş makineleri; kentlerimizi yerle bir edip yeni rant alanları açmak için doğamızı yok etmekte, toplum bir kez daha nefessiz bırakılmaktadır. Tek önceliği ekonomik rant haline dönüşen siyasi iktidar bu amacına ulaşmak için hak ve hukuk tanımamaktadır.

AKP hükümeti, Taksim Gezi Parkındaki rant hevesine karşı dört gündür direnen İstanbul halkına karşı adeta savaş açmıştır.

Taksim Gezi Parkını ve yaşam hakkını savunmaya çalışan vatandaşlara yönelik polisin sınır tanımaz saldırısı devam etmektedir. Bu vahşi saldırı sonucu, aralarında milletvekilleri ve gazetecilerin de olduğu onlarca yurttaş yaralanmıştır. Onlarca kişi kafatası kırığı, omuz kırığı ve kol bacak kırığı nedeniyle hastanelere yatırılmıştır. Bu ülkenin demokrasi ile yönetilmesi gerektiğini hatırlamanız için daha kaç kişinin hayatını kaybetmesi, kaç kişinin sakat kalması, kaç insanın beyin kanaması geçirmesi gerekmektedir?

Bir an önce bu vahşetin durdurulması için AKP iktidarını, İstanbul valiliğini ve emniyetini insanlığa ve göreve davet ediyoruz. Bu vahşeti bir an önce durdurun.

Maden Mühendisleri Odası; insan haklarının, çevreyi koruyanların ve direnenlerin yanında olmaya devam edecektir.

TMMOB Maden MO