Macahel’deki HES’lerden de Vazgeçildi
Spread the love

Artvin’de Hopa’nın ardından Borçka’daki Maçahel Vadisi’nde yapılması planlanan iki HES projesi de, şirketin vazgeçmek zorunda kalması ile rafa kalktı 
 
Hidroelektrik santrallerine (HES) karşı yürütülen doğa, su ve yaşam mücadelesi bir kazanım daha elde etti. Artvin’in Borçka ilçesindeki Maçahel Vadisi’nde yapılması planlanan Sarnıç 1-2 Regülatörü ve HES projesi için yatırımcı firma Dağlar Enerji, projeden vazgeçtiğini duyurdu. Firma, projeden vazgeçtiğini Çevre ve Orman Bakanlığı temsilcileri tarafından Rize İdare Mahkemesi’nde yapılan duruşma sırasında açıkladı. 
HES’çiler Macahel’de tutunamamıştı 
Borçka’daki Macahel Vadisi’ne yapılmak istenen Düzenli HES Projesi’ne Rize İdare Mahkemesi 14 Mayıs 2010’da yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Karara karşın iki ay sonra Aralık Köyü’nde bilgilendirme toplantısı yapmaya çalışan şirket, köylüler tarafından kovulmuştu. 
Macahel Vadisi ile ilgili önemli bir gelişme de 24 Temmuz 2010’da yaşanmış, mahkemenin atadığı bilirkişi, UNESCO’nun ‘Biyosfer Rezerv Alanı’ ilan ettiği vadide HES kurulmasında kamu yararı olmadığını rapor etmişti. 
 
 
Kaynak: Sendika.Org 

Spread the love