Dikmen Vadisi’nde Yıkım ve Çatışma
Spread the love

AKP ve Ankara polisi saldırılarına ara vermiyor. Tayyip Erdoğan’ın ve Melih Gökçek’in kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili sözlerinin ardından harekete geçen yıkım ekipleri ve polis, 30 Haziran günü sabah saatlerinde Dikmen Vadisi’ne saldırdı.

Dikmen Vadisi güne yıkım tehdidi ve polis kuşatması ile başladı. Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne göre 4. v 5. etaplarda yıkım yapması gereken Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yüzlerce polis ile birlikte vadiye çıkarma yaptı.

Sabah 9.30 sıralarında yıkıma başlayan ekipler, karşılarında vadi halkını buldu. Evlerinin yıkılmasına izin vermeyen halka polis gaz bombaları ile saldırdı. Dikmen Vadisi halkı da bulundukları bölgenin farklı noktalarına kurdukları lastik barikatları ateşe verdi.

Çatışmayı haber alan demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve ODTÜ öğrencileri de dayanışma amacıyla vadiye indi. Ancak polis, pek çok noktayı tutarak bölgeye girişleri engelledi. Polis ablukası nedeniyle basın emekçilerinin bölgeye girmesine de izin verilmedi.

Polis ile vadi halkı arasında çıkan çatışmada Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu temsilcisi Tarık Çalışkan yaralandı.

 

Yaklaşık bir saat süren çatışmanın ardından polisi püskürten Dikmen Vadisi Halkı (30 Haziran) akşam saatlerinde Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu’ndan yürüyüşe geçerek yıkım projesine karşı tepkisini dile getirdi. İlker Mahallesi 1. Cadde’ye yürüyen Vadililer muhtarlık binası önünde caddeyi trafiğe kapattı. Yürüyüş boyunca “Alınterimizle kurduk rantçılara teslim etmeyeceğiz” pankartını ellerinde taşıyan Vadi halkı, “Vadi Melih’e mezar olacak”, “Evimizi yıkanı biz de yıkarız”, “Vadi burada rantçılar nerede” sloganları eşliğinde barınma hakkına sahip çıkacağını bir kez daha dile getirdiler.

İlker Muhtarlığı önünde toplanıldıktan sonra, ilk olarak vadi halkı adına Tarık Çalışkan bir açıklama yaptı. Çalışkan, vadi halkının kefenleri giydiğini, tabutlarını hazırladığını ölümüne barınma hakklarını savunacaklarını söyledi.

“Barınma hakkı mücadelesinde Dikmen Vadisi halkının yanındayız”
Kendilerine destek veren tüm dost kurumlara teşekkür eden Çalışkan’dan sonra söz alan, KESK dönem sözcüsü Mevlüt Çakmak da bir konuşma yaptı. Dün (30 Haziran) sabah saatlerinde gerek emniyet gerek Melih Gökçek gerekse onun iktidarı tarafından farklı bir taktik izlenerek vadiye girildiğini fakat direnen Dikmen Vadisi Halkı’nın bu saldırıyı geri püskürttüğünü belirten Çakmak, KESK olarak barınma hakkı mücadelesinde dikmen vadisi halkının yanında olacaklarını söyledi.

“Başbakan, Ankara için açıkladığı çılgın projesinde beş yüz bin konut vererek kimseyi evsiz bırakmayacağını söylerken sözlerinde ne kadar samimiyetsiz olduğunu sabahın erken saatlerinde evlerimize saldırarak göstermiştir” diyen Vadililer, onurlu mücadelelerine onurlu şekilde devam edeceklerini ifade ederek eylemlerini bitirdiler.

kaynak: Sendika.Org


 


Spread the love