Lüleburgaz’da Binler ‘Taşerona İşçiliğe Son’ Dedi

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) güvencesiz ve taşeron çalışmaya karşı Trakya Bölge Mitingi gerçekleştirdi.

SGBP, bugün (23 Mart) Lüleburgaz’da ‘Kuralsız Güvencesiz Çalışmaya Hayır. Taşeron İşçiliğe Son’ sloganıyla Trakya Bölge Mitingi gerçekleştirdi. SGBP’nin düzenlediği mitinge, işçi sendikaları ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Saat 12.00 sularında Lüleburgaz’a çevre il ve ilçelerden gelenlerin katılımıyla miting alanına doğru yürüyüş başladı. Yürüyüş sırasında “Söz, yetki, karar çalışanlara”, “Taşeron sistemi ölüm demektir”, “Güvenceli iş insanca bir yaşam istiyoruz” sloganları atıldı.

Yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından miting alanına gelindi ve işçi sınıfı mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla miting başladı. Saygı duruşunun ardından Petrol-İş Trakya Şubesi Başkanı Turgut Düşova bir konuşma gerçekleştirdi. Düşova, iş cinayetlerinin ardından “güzel öldüler” diyen, asgari ücret için “800 lirayla geçinilir” diyen AKP’li bakanları ve AKP politikalarını eleştirdi.

Mitingte ikinci konuşmayı, Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu adına Neslihan Taşoğlu Akkaş gerçekleştirdi. Akkaş, Tayyip Erdoğan’ın “Analar başımızın tacıdır” sözleri ile kadınları aldattığını belirtti. Hükümetin esnek ve güvencesiz çalışma koşullarının hazırlığını yaptığını ifade eden Akkaş “Güvenceli iş şiddetsiz bir yaşam istiyoruz” dedi. Akkaş konuşmasını sonlandırmadan önce, Türk İş yönetiminin mitinge katılmamasını ve kadın düşmanı politikalarını eleştirdi.

SGBP Dönem Sözcüsü ve Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş da bir konuşma gerçekleştirerek AKP’nin Türkiye’yi 2023 yılında ‘Taşeron Cumhuriyeti’ yapmaya çalıştığını belirtti. Çetintaş, AKP hükümetinin, Cumhuriyet tarihinin en işçi düşmanı hükümeti olduğunu ifade etti. AKP döneminde iş cinayetlerinin kat kat arttığını vurgulayan Çetintaş, “AKP’den işçiye dost olmaz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Mitingte son konuşmayı Küresel Sanayi İşçileri Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan gerçekleştirdi. Özkan, işçileri; taşeron çalışma sistemine, ücretli kölelik düzenine ve güvencesiz çalıştırmaya karşı örgütlenmeye ve dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Miting, yapılan konuşmaların ardından türküler ve halaylarla sürdü.

 

 

 

politeknik.org.tr