İstanbul Bienali’ne “Karşı Forum”lu Protesto
Spread the love

Kentsel dönüşümden rant sağlayan sermayenin bir yandan da aynı temayla düzenlediği 13. İstanbul Bienali protesto edildi.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde 14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ve kentsel dönüşüm temasıyla düzenlenen 13. İstanbul Bienali’nin ikinci programı, kentsel dönüşüme direnenler, öğrenciler ve sanatçılar tarafından protesto edildi.

“Kamuya Hitap Etmek” başlığıyla  dün (22 Mart) İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü’nde yapılması planlanan etkinliğin açılış konuşmasının yapılacağı sırada “Barbarları Beklerken” yazılı tişörtleri ile ayağa kalkan eylemciler, konuşmacılara arkalarını dönerek eylemlerine başladı. ArtHack, Bağımsız Sanatçılar, Bağımsız Üniversite Öğrencileri, Emek Gençliği, Gündoğusu Sanat ve Düşün Topluluğu , Güney Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, Homur Mizah ve Karikatür Grubu, Halkevleri, Kamusal Sanat Laboratuvarı, Kent Hareketleri, Öğrenci Kolektifleri, Red Fotoğraf ve Sosyalist Demokrasi Partisi imzalı ortak bir açıklama okundu. Yapılan açıklamada kendileri de kentsel dönüşüm projeleri yapan İKSV’nin kurucusu Eczacıbaşı ve sponsoru Koç’a atıfla  “İşgalci olan kamusallığı tartışmaz. Sadece işgal eder. Kamusallığı tartışabilmek için iktidar ve sermayeden bağımsız olmak gerekir. İktidar ve sermaye işbirlikçisi İKSV, mücadele edenden, sokaktakinden rol çalmaya çalışma” denildi.

Açıklama metninin okunduğu sırada sahneye çıkan eylemciler, açtıkları boş pankarta “Anne Ben İnsan mıyım?” yazdı. Ardından da salondaki izleyicilere dönerek Bienal’e de adını veren Lale Müldür’ün şiiri “Anne, ben barbar mıyım?”a karşılık Kavafis’in “Barbarları beklerken” şiirini hep bir ağızdan okudular. “Barbarlar Dışarı” sloganlarıyla eylem devam ederken evlerinden, mahallelerinden olan insanlar kentsel dönüşümün yarattığı yıkımları salon anlattı. Eylemin sona erdirilmemesi üzerine programı iptal ettiğini duyuran İKSV, etkinliği Salon İKSV’ye taşıdı.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love