Kuzey Ormanları İzleme Raporu: “Marmara’da deniz, ormanlar ve canlılar tehdit altında”
Spread the love

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, Marmara Bölgesi’nde Düzce’den Edirne’ye uzanan Kuzey Ormanları içerisindeki tahribatları, ekosistemi tehdit eden faaliyetleri raporlamaya devam ediyor.

Üç aylık periyodlarla kamuoyuyla paylaşılan ve ilki 2020 yılı Ekim ayında yayımlanan Kuzey Ormanları İzleme Raporu’nun 2021 yılı Nisan-Mayıs-Haziran ayları bölümü kamuoyuyla paylaşıldı. Rapora göre 3 aylık süreçte Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale, İstanbul’da yapılan izlemede 438 ayrı tehdit, tahrip ve savunma kayda geçti.

Marmara Denizi ölümcül tahrip altında

İzleme raporunda, Kuzey Ormanları coğrafyasını oluşturan en temel parçalardan Marmara Denizi’nin ölümcül tahrip altında olduğu belirtildi; deniz ekosistemi tahribi ile ilgili 124 adet, su varlıkları ile ilgili ise 34 adet tehdit kaydedildi. Rapora göre müsilaj, deniz dibini kaplayarak sayısız deniz canlısının ölmesine, deniz ekosistemini geri dönüşsüz tahrip olmasına yol açtı.

Kuzey Ormanları’nda inşaat, enerji ve maden projeleri artıyor

Rapora göre İstanbul ve Kocaeli’de rüzgar enerji santralleri nedeniyle toplamda 11 saldırı kayda alındı.

Saros Körfezi’nde yapılan FSRU Doğalgaz Limanı ve boru hattı projesi nedeniyle kıyı tahribatının devam ettiğini belirten Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, 20 metre genişliğinde açılan yolların ile tarım arazilerini ve orman alanları tahrip ettiğini vurguladı.

Raporun tamamı için tıklayınız

politeknik.org.tr


Spread the love