Kütahya’da Siyanür Barajı Çöktü!

Kütahya’da, Eti Gümüş AŞ’ye ait gümüş madeni çıkarılıp işlenen tesiste bulunan üç kademeli barajdaki setlerden birinin çökmesi sonucu bölge siyanür tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Tesiste üretim durdurulurken, siyanürün yayılmamasına çaba harcanıyor
 
Kütahya- Merkeze 34 kilometre uzaklıktaki Gümüş köyünün yakınındaki Eti Gümüş A.Ş.’ye ait tesiste bulunan siyanürlü su dolu 3 kadameli barajın ortasındaki setin çökmesi sonucu barajı tutan en alttaki setler yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Barajın yıkılmaması için çalışma başlatılırken olası bir sızıntının büyük bir yıkım yaratabileceği söyleniyor. Yıkılma tehlikesine karşı çevredeki köylerin tahliye edilmesi ihtimali bulunuyor.
 
Çökmenin meydana gelmesinin ardından tesise gelen Kütahya Valisi, Kütahya Belediye Başkanı, Tavşanlı Kaymakamı ve beraberindeki heyet şirket yetkilileriyle acil bir toplantı gerçekleştirirken, çevre köylerdeki halk da tesis önünde toplanarak olaya tepki gösterdi. Buradan çevreye yayılacak siyanürün Sakarya Nehri havzasındaki bütün canlı yaşamını olumsuz etkileyeceğini belirten köy sakinleri daha önce uyarmalarına rağmen tesis yetkililerinin önlem almadığını da ve barajda 3 aydır siyanür sızıntısı yaşandığını belirtti.  Halk tesise otobüdlerle gelen işçileri içlerin içeri girmesine de izin vermedi.
 
 
politeknik.org.tr