Krize Karşı 15 Şubat’ta Sokağa

İstanbul’da “Krizin Faturasını Ödemeyeceğiz” diyen emekçiler sokağa çıkıyor.  29 Kasım 2008’de işten atılmalara ve zamlara karşı  Ankara’da alanları dolduran emek güçleri, bu kez de 15 Şubat’ta İstanbul Kadıköy’de toplanacak. Mitingin programı da belli oldu.

 

TÜRK-İŞ, DİSK ve KESK’in çağrısıyla düzenlenen “İşsizliğe ve Yoksulluğa Karşı Birleşik Mücadele için Emek ve Demokrasi Mitingi”ne “Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu” da tüm gücüyle katılacağını açıkladı.

10 Şubat günü Taksim Tramvay Durağı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla mitinge katılım çağrısı yinelenirken üç konfederasyona bağlı sendikalar 11 Şubat günü Kadıköy İskelesi’nde gerçekleştirdikleri basın açıklaması ve bildiri dağıtımıyla mitinge katılım çağrısı yaptılar.

15 Şubat’ta eylem Haydarpaşa Hastaneler ve Tepe Nautulius kolu olmak üzere iki koldan gerçekleştirilecek yürüyüş ile 11.00’de başlayacak. Toplanma saati 10:00 olarak belirlendi.

Miting programının başlama saati ise 13.00 olarak açıklandı.

Saygı duruşuyla başlayacak miting programında TÜRK-İŞ, DİSK ve KESK Başkanları söz alarak katılımcılara seslenecekler.

Alana girişlerin iki koldan gerçekleşeceği mitingte sıralamalar da şöyle belirlendi:

Deniz Otel / Nautulius Kolu:

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Devrimci 1 Mayıs Platformu, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Devrimci İşçi Partisi (DİP), Halkevleri, Gençlik Koordinasyonu, İşçilerin Mücadele Birliği, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), İlerici Gençlik Derneği (İGD),  Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK), UMUT, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER), Sosyalist Emek Hareketi (SEH), Devrimci Hareket, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), RED,

Haydarpaşa Hastanaler Kolu:

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, İstanbul Mali Müşavirler Odası (İSMMO), Baro, TÜKODER, İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, USTKP, EMEP, DTP, ESP, SDP, DSİP, İKP, Ürün, Tüm İGD, Mayısta Yaşam ve Köz