Kriz elektronik ve bilişimdeki teknik elemanları da etkiliyor
Spread the love

Genel olarak teknik elemanların istihdam edildiği elektronik, telekomünikasyon ve bilişim alanındaki teknoloji yoğun üretim yapan şirketler de küresel ekonomik krizden etkileniyorlar.


Bu konuda sadece Ocak başından bu yana yaşanan gelişmeler krizin bu sektörlere etkisini çarpıcı bir biçimde yansıtıyor:

– Mikroçip sektörünün önde gelen şirketlerinden Intel,  2008 4. çeyrekte karının yüzde 90 düşmesinden sonra bazı fabrikalarını kapatabileceğini ve sayıları 5 bin ila 6 bin arasında değişen çalışanını işten çıkartacağını açıkladı.
– Intel’in daha küçük rakibi bilgisayar çipi üreticisi bir başka şirket, AMD de 4’ncü çeyrek gelirlerinde yaşadığı yüzde 33’lük düşüşün ardından çalışan sayısını yüzde 9 azaltabileceğini duyurdu. AMD, bu yıl 3. büyük işten çıkarma dalgasında 1100 kişiyle yollarını ayırmayı planlıyor. Şirket, daha önce 2 bin 200 kişiyi işten çıkarmıştı.
– Kriz bilişim devi Microsoft‘u da etkiliyor. Microsoft yetkilieri, daha da kötüleşmesi muhtemel ekonomik şartlarla mücadele edebilmek için şirket çalışanlarının % 5’ine karşılık gelen 5 bin kişinin işten çıkartılacağını ifade ediyorlar. Bu durumun, şirketin 34 yıllık geçmişinde ilk büyük ölçekli çıkartma olacağı belirtiliyor.
– ABD’li General Electric firmasının geçen yıl dördüncü çeyrek karı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 düştü. Bu durumun şirketin istihdam politikasını da etkileyeceği kuşkusuz.
–  Dünyanın en büyük elektronik çip üreticisi olan Samsung Electronics, tarihinde ilk kez zarar etti. Güney kore’nin ihracatının yüzde 20’sini tek başına sağlıyan Samsung 62 ülkedeki şirketlerinde 150 bin kişi çalışıyor.
– Bir diğer büyük çip üreticisi olan Alman Qimonda şirketi ise Münih’te konkordato başvurusunda bulundu. Şirketin geçen ay 400 milyon dolarlık nakit kaynak almasına rağmen, iflas etmesinden endişe duyuluyor. Dünyanın dördüncü büyük çip üreticisi olan şirketin dünya genelinde 12 bin çalışanı var.
Sony, 14 yıldır ilk kez zarar beklediğini açıkladı. Sony, bir yıl içinde maliyeti kısmak için 5 fabrikasını kapatmayı, 16 bin daimi ve geçici işçi çıkartmayı ve böyle 1.1 milyar dolar tasarruf sağlamayı planlıyor.
– ABD’li telefon ve telsiz şirketi Motorola, yaptığı açıklamada, 2009’da, geçen yıl açıkladığı 3 bin kişiye ilaveten 4 bin çalışanı daha işten çıkaracağını açıkladı.
– Kuzey Amerika’nın en büyük telekomünikasyon ekipmanı şirketi Nortel Networks Corp. iflas başvurusunda bulundu.
– İngiliz elektronik malzeme üreticisi TT Electronics, bu yıl toplam çalışanın % 10’unu oluşturan 700 kişiyi işten çıkarıyor.
– Yüksek teknolojili ses araçlarıyla tanınan ABD’li Bose Corp, şirketin işgücünün yüzde 10’unu oluşturan 1000 kişiyi işten çıkaracak.
– İsveçli iletişim teknolojisi şirketi Ericsson, 5 bin personeli işten çıkaracak.
– Japon elektronik parçaları üreticisi TDK, 4 fabrikasını da kapatacağını ve 8 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Şirket, Mart ayında biten mali yılda 7 yıldır ilk kez zarar beklediğini açıkladı.
-Telekomünikasyon sanayisindeki dev Finlandiya şirketi Elcoteq‘in Macaristan’ın Peç kentinde olan fabrikasından 1150 kişinin işten çıkarılacağı açıklandı.
– Kanada’nın hakim konumdaki telefon şirketi Bell Aliant da yönetici pozisyonundaki 500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.
-İsveç’in en büyük telefon operatörü olan Telia Sonera yaptığı açıklamada, tasarruf tedbirleri nedeniyle bin 200 çalışanının işine son verileceğini bildirdi.
– ABD’li bilgisayar üreticisi Dell firması, Avrupa’daki üretim üssünü İrlanda’dan Polonya’ya taşıyor. Dell bu karar çerçevesinde ayrıca bin 900 kişiyi işten çıkaracak.
– Dünyanın en büyük 4’üncü bilgisayar üreticisi Lenovo, toplam işgücünün yüzde 11’ini temsil eden 2 bin 500 kişinin işten çıkarılacağı, buna bazı yönetici pozisyonlarının da dahil olduğu bildirildi. Şirket yönetici ücretlerinin de yüzde 30 ile yüzde 50 oranında azaltılacağını açıkladı.
– Japon elektronik şirketi Sanyo, gelecek birkaç ay içinde 1000 işçinin işine son vermeyi planlıyor.

Öte yandan Danimarkalı mühendislik şirketi FLSmidth, küresel ekonomik kriz nedeniyle, şirket işgücünün yüzde 6’sını temsil eden 600 kişiyi işten çıkaracak.

 


Derleyen: politeknik.org.tr

 


Spread the love