Koronavirüs’e karşı dayanışma ağları yaygınlaşıyor: Mühendislerden ‘3 Boyutlu Destek Hareketi’

Koronavirüs Dünya’da yayılmaya devam ediyor. Halk kendi dayanışma ağlarını kuruyor. ‘3 Boyutlu Destek Covid-19 Kolektif Üretim Hareketi’ bu dayanışma ağlarından biri, 3D yazıcılarla koruyucu sağlık ekipmanları üretimini hedefliyor.

Koronaviriüs Dünya’nın pek çok ülkesinde yayılıyor. İktidarlar halk sağlığını koruyamadığı gibi, virüsün sonuçlarına karşı sermayeyi kurtarmaya çalışıyor. Kapitalizmin yıkıcı sonuçları çıplak haliyle görülüyor. Koranavirüs’le yıkıcı düzenleri iyice belirginleşen iktidarlara karşı insanca yaşamı savunanlar biraraya gelip, dayanışma ağlarını kuruyor. Dayanışma ağları yaygınlaşıyor, mühendisler, mimarlar da bilgisini halk yararına sundukları ağlar kuruyor.

3 Boyutlu Destek Covid- 19 İtalyan müdendislerden ilham alan Türkiyeli mühendislerin kurduğu bir dayanışma ağı. İtalya’da Koronavirüs tedavisinde kullanılan solunum cihazının aparatını halk sağlığı için üretenleri örnek alan 3 Boyutlu Destek’in ilk hedefi sağlıkçıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu koruyucu ekipmanları arasında yer alan yüz siperini 3D yazıcılarla üretmek oldu.

Kısa sürede Türkiye’nin pek çok ilinde ağ genişledi. 3 Boyutlu Destek ağı sağlık hizmeti veren doktorlarla koordinasyon halinde çalışıyor, Koronavirüs’e karşı mücadelenin en önemli öznesi olan doktorlardan gelen bilgilerle hastanelerin ihtiyaçları için mesai harcıyor.

3 Boyutlu Destek Covid- 19 hareketinin gönüllülerinden makina mühendisi Berat Kangal “Açık kaynaklı paylaşımların, bilimin, teknolojinin halk yararına kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük bu dayanışma ağıyla. 3D yazıcılarımızla ürettiğimiz yüz siperi tasarımına açık kaynaklı paylaşım sonucu ulaştık. Tasarım ilk hali gibi kalmadı, gelişti, gelişmeye devam da ediyor, doktorların görüş ve önerileri doğrultusunda. Geliştirdiğimiz tasarımı elbette biz de açık kaynaklı olarak 3boyutludestek.org sitesinde yayınlıyoruz. Tasarımımız halk sağlığı için çünkü, tüm Dünya halklarının sağlığı için” ifadelerini kullandı. Kangal, “Bir 3D yazıcıyla bir günde yaklaşık 8 adet yüz siperi üretiliyor. Ne kadar fazla yazıcı bu ağa katılırsa, üretim o kadar artar. Hammadde ihtiyacı da var. Bu dayanışmayı birlikte büyütelim.” ifadeleriyle destek çağrısı yaptı.

3 Boyutlu Destek Covid-19 Kolektif Üretim Hareketi, bu dayanışmanın imkanlar ve olanaklar büyüdüğü ölçüde 3D yazıcıyla üretilebilecek pek çok koruyucu sağlık ekipmanını kapsayabileceğine işaret ediyor.

3 Boyutlu Destek’le ilgili tüm ayrıntılara 3boyutludestek.org web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.