Korkutan Konferans 7 Ocak’ta!

Gençlik örgütleri ve akademisyenlerin ortaklaşa gerçekleştirecekleri “Üniversite Konferansı” 7 Ocak Cuma günü Akatlar’daki Mustafa Kemal Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Daha önce 5 Ocak günü Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirileceği duyurulan “Üniversite Konferansı” salon tahsis eden Boğaziçi Üniversitesi’nin bu kararından vazgeçmesi sonucu 7 Ocak Cuma gününe alındı.  Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan konferans hazırlık komitesi Boğaziçi Üniversitesi’nin konferanstan korktuğunu dile getirdi.

Konferans Akatlar’daki Mustafa Kemal Merkezi Atilla İlhan Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Politeknik olarak bizlerinde desteklediği ve “Mühendislik Eğitiminin Dönüşümü ve Geleceksizlik” isimli bir tebliğ ile katılacağımız konferansın programı ise şu şekilde:

Konferans Programı

13.00-14.00-Konferans kayıtlarının alınması ve giriş

14.00-14.15-Açılış konuşması

14.15-15.15-Tebliğ sunumları 1

15.15-15.45-Katkılar

15.45-16.15-Yemek arası

16.15-17.00-Tebliğ sunumları 2

17.00-17.30-Katkılar

17.30-18.00-Konuşmalar

18.00-18.30-Kapanış

 NOT: Konferansa katılım ücretsizdir.

Üniversite Konferansı Hazırlık Komitesi’nin Boğaziçi Üniversitesi’nin salon iznini geri çekmesi ile yaptığı açıklama ise şu şekilde:

Boğaziçi Üniversitesi “Üniversite Konferansı’ndan” Korktu!

Üniversite Konferansı; öğrencilerin,işçilerin ve akademisyenlerin özgürce üniversiteyi masaya yatıracakları “güdümsüz” bir konferans olma iddiası ile yola çıkarken Boğaziçi Üniversitesi’nin konferansa izin vermemesi ile birlikte konferansın düzenlenme sebeplerinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu.

5 Ocak 2011 Çarşamba günü  Boğaziçi Üniversitesi Ayhan Şahenk Salonu’nda yapılması planlanan Üniversite Konferansı’na daha önce izin veren Boğaziçi Üniversitesi yönetimi son dakika kararı ile konferansa vermiş olduğu izni geri çekti.

Geçtiğimiz Kasım ayında Başbakan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ni ziyareti üzerine protesto gösterisi yapan öğrencilere polisin saldırması, yüzlerce akademisyenin hükümeti eleştiren bir metin kaleme almasına sebep olmuştu.Bu metnin yayınlanması üzerine AKP’nin üniversite yönetimine tavır alıp Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri için inşaa edilecek lojmana ayrılan ödeneği kestiği Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından belirtilmiştir.

Üniversitelerin kamuoyunda tartışıldığı bir dönemde böylesi bir konferansa izin verilmesinin mümkün olmadığını belirten Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü konferansın Boğaziçi Üniversitesi’nde kesinlikle yapılamayacağını belirtti.Bu durum bile başlı başına üniversitelerin kendi kararlarını kendilerinin alamadığını ve AKP “güdümlüsü” olduğunu gözler önüne sermektedir.

Üniversitelilerin düzenlemiş olduğu bir konferansın böylesi korkular sonucunda sekteye uğratılması Üniversite Konferansı’nın düzenlenme sebeplerinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Şimdi, üniversitelerin durumunu ve bu duruma karşı ürettiğimiz çözüm önerilerini daha gür sesle tartışmak için bir sebebimiz daha oldu. Bugünden itibaren hiç vakit kaybetmeden konferansımızı bizlere yakışan bir şekilde yapmak için çalışmalarımıza hız vereceğimizi bildiririz.

Üniversite Konferansı Hazırlık Komitesi

 

politeknik.org.tr