Dere Akacak, OR-YA Bakacak

Loç Vadisi için Or-Ya enerji önünde 28 gündür süren oturma eylemi bugün sona erdi.

Yasa ve hukuk tanımayan HES’çi şirket ORYA Enerji – Ümran Boru karşısında mücadele veren Loç Vadisi Koruma Platformu, Kastamonu İdari Mahkemesi’nin Cide HES projesi için Yürütmeyi Durdurma kararı ile bir kazanım elde etti. Bu kazanımın ardından Loç Vadisi halkı ve destekçileri 28 gündür İstanbul Fındıklı’daki OR-YA Han önünde gerçekleştirdikleri oturma eylemini basın açıklaması ve şirkete yapılan uyarı ile bitirdi.

Eylemde “Dere akacak Orhan bakacak”, “Şirket talan kanun yalan sarı yazma isyanda isyana devam!”, “Dereler gümbür gümbür, Karadeniz özgürdür!”, “Loç Vadisi bizimdir bizim kalacak”, “Baraj yapma boşuna yıkacağız başına” sloganları atıldı. 28 gündür nöbet tutan yaşam savunucuları Gençliğin eylemlerinde sıkça dillendirdiği Ruhi Su’ nun ‘Ellerinde Pankartlar’ marşının HES mücadelesi için yapılan uyarlamasını coşkuyla okudular:

 

“Sarı yazma bayraklar
İsyanda bu uşaklar
Kalkın ayağa kalkın
Biz Senoz’dan siz Loç’tan

Ellerinde Balyozlar
Yıkacak bu uşaklar
Kalkın ayağa kalkın
Yıkılsın tüm barajlar

Dereler gümbür gümbür
Karadeniz özgürdür”

Okunan basın açıklamasında Loç Vadisi Koruma Platformu, HESçi şirkete ve şirketin sahibi Orhan Yavuz’a uyarılarda bulundu. 28 gündür direnişe destek veren ve birlikte nöbet tutan tüm yaşam savunucularına selam olsun diyerek eylemi bitirdiler. Okunan basın açıklaması ise şu şekilde:


Hiçbir belge ve dayanağınız olmadan şantiye alanı olarak köylüye zorla kabul ettirmek istediğiniz araziye “bizimdir” dedik, önünüze belgelerimizi koyduk,
Fakat yüzünüz bile kızarmadan inkar ettiniz!
Yetmedi, şirket mühendisi Bekir Sıtkı Esendir köylünün saf olduğunu düşünerek “buraları nasıl olsa alacağız” söylemleri ile köylünün saf olduğunu düşünerek “buraları nasıl olsa alacağız” söylemleri ile köylünün karşısına geçip alay etmek istedi.
Yetmedi, misafir olarak gelen arkadaşlarımızın konakladığı yerdeki çadırları kendi topraklarımızın üzerinde bulunmasına rağmen sinsice kesmenin olmadığı yağmurlu bir sabah, yangından mal kaçırırcasına parçalayarak alıp götürdünüz hırsızlık yaptınız!
Misafirlerimizi fişlediniz!
Üzerimize paralı adamlarınızı saldınız.
Analarımızı babalarımızı dövdünüz.
Bu da yetmedi “bu toprakların üzerinde gezemezsiniz” dediniz “buralar bizimdir” dediniz.
Suyumuzu, doğamızı, toprağımızı ve her şeyden önemlisi var olan kültürümüzü bin bir türlü hile ile elimizdenalmaya çalıştınız.
Geri dönüşü olmayan doğa tahribatını Loç Vadisi’nde gerçekleştirmeye çalıştınız.
Bizim atalarımızın üzerinde kara sabanla çirt sürdüğü, ekip biçtiği, beşik salladığı, üzerinde nemaz kıldığı, verdiği nimetlere şükrettiği bir verdiğinde on veren topraklarına bizlerin ihanet edeceğini mi zannettiniz?
İnşaat izniniz olmadan, imar izniniz olmadan, yasaları hiçe sayarak çalışmalara başladınız. Köylülerimizin gözü önünde, bu cinayete göz yuman kamu yetkililerinin gözü önünde, yok etmeye çalıştınız.
 Ama sonunda yalanlarınız birer birer ortaya çıktı.
İmar izniniz olmadığı ortay açıktı.
Yaptığınız binayı kaçak olarak inşa ettiğiniz anlaşıldı ve böylece şantiyeniz mühürlendi, kapatıldı.
Ve bundan kısa bir süre sonra, uzun zamandır beklediğimiz haber geldi;
Şirket önündeki oturma eylemimizin 27. gününde yürütmeyi durdurma kararını duyduk!
Evet, adalet tecelli etti, hak yerini buldu!
Ama zannetmeyin ki yürütmeyi durdurma kararı Loç Vadisi’nin nöbetini durduracaktır.
Gözümüz kulağımız sizin üzerinizde olacak
Eğer yürütmeyi durdurma kararından sonra şirket vadimizi talan etmeye kalkarsa bilin ki Loç Vadisi’nin nefesi ensenizde olacaktır bunu iyice kafanıza koyun!
Vadimizi eski hali ile bize bırakmadığınız sürece size burada nefes bile aldırmayacağımıza yemin ettik!!!
Bu size Loç Vadisi’nin uyarısıdır
Kararlıyız ve azmimizin sınırı yok bilesiniz!

politeknik.org.tr