Konfederasyonların Talihsiz Kararına Rağmen 26 Mayıs Grevi Örgütleniyor!

DİSK, KESK, Türk-İş ve Kamu-Sen 21 Mayıs’da bir araya gelerek daha önce 26 Mayıs günü için kararlaştırdıkları bir günlük grevi iptal ettiklerini açıklamışlardı. Açıklamada ayrıca her konfederasyonun 26 Mayıs günü kendi eylem biçmiyle çeşitli etkinlikler yapacağı ve saat 13.00’da örgütlü bulunan işyerleri önlerinde basın açıklamaları gerçekleştirileceği ifade edildi. Bu talihsiz kararın ardından başta Tekel işçileri olmak üzere direnişteki işçiler İstanbul, İzmir, Adana ve Samsun illerinde Türk-İş binalarını işgal ettiler ve sokaklara çıkıp kararı protesto ettiler.  İlerici emek örgütlerinin de desteklediği kitlesel eylemler gerçekleştirildi. Zonguldak’daki maden kazasında hayatını yitiren 30 işçi için tepkiler büyürken alınan bu karar, yapılan eylemlerde ‘İşçiler Ölüyor Sendikalar Susuyor’ sloganlarıyla protesto edildi. 

26 Mayıs grevi ilerici emek örgütleri tarafından örgütlenmeye devam ediyor  

KESK  22 Şubat’ta alınan kararda değişiklik yapmayarak 26 Mayıs günü iş bırakacaklarını ilan etti ve programlarını açıkladı. Benzer açıklamalar farklı emek örgütlerinin açıklamalarıyla yaygınlaşarak devam ediyor.

TMMOB ve TMMOB’ye bağlı bazı birimlerde grevi destekleyeceklerini açıkladı

TMMOB Yönetim Kurulu 24 Mayıs günü yaptığı açıklamada “TMMOB, 26 Mayıs günü emek karşıtı politikalara “dur” demek için üretimden gelen gücünü kullanacak emek örgütlerinin eylemini desteklemektedir.” ifadesine yer verdi. Maden Mühendisleri Odası da grevi destekleyeceklerini açıkladı. EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu’nun “26 Mayıs’da İş Bırakıyoruz” başlıklı açıklamasında “26 Mayıs‘ta personelimiz ülke genelinde yapılacak ve Yönetim Kurulu‘muzun da TMMOB ile birlikte desteklediği grev nedeniyle şubemizde ve temsilciliklerimizde hizmet verilemeyecektir.” duyurusunu yaptı.

 

politeknik.org.tr