Kolin kesti, Yırcalılar direndi: Dikilen zeytin ağaçlarında ilk hasat başlıyor

Soma Yırca’da Kolin’in termik santral için katlettiği binlerce zeytin ağacı, Yırcalıların mücadelesi ve direnişiyle yeniden yeşerdi. Zeytin fidanları büyüdü, hasat vermeye başladı.

Soma Yırca’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kolin Şirketler Grubu’nun 2014 yılında termik santral projesi için bir gece katlettiği binlerce zeytin ağacı için Yırcalılar mücadele başlatmış, fiili ve hukuki mücadeleyi kazanmıştı. Yırcalıların direniş sonrası diktiği zeytin fidanları büyüdü, hasat vermeye başladı. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre zeytin ağaçlarına direnerek yeniden can veren Yırcalılar zeytinlerini birlikte topladı.

Ne olmuştu?

2014 yılında Soma Yırca’da, Kolin Şirketler Grubu termik projesi için 6 binden fazla zeytin ağacını bir gecede kesmiş ve ağaçlarını savunan köylüleri özel güvenliklerle darp etti. Kolin daha sonra bölgeyi tel örgülerle çevirdi. Talana direnen Yırcalıların açtığı davada Danıştay 6. Dairesi oy birliğiyle acele kamulaştırmanın ve planlanan santralin “kamu yararı” olmadığına hükmetti ve yürütmeyi durdurdu. Yürütmeyi durdurma kararınardından Danıştay 6. Dairesi, termik santral yapılacak alan için Bakanlar Kurulu’nun verdiği acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Yırcalılar Kolin’e karşı direnişini kazandı.

Kolin 6000 zeytin ağacını kesti, Yırcalılara saldırdı

politeknik.org.tr