Kocaeli Su Meclisi: “Ödediğimiz Zam Farklarını Geri Verin”

Kurulduğundan bugüne kadar örnek bir pratik sergileyen Kocaeli Su Meclisi, su zamlarını geri çektirdikten sonra şimdi de 10 aydır yatırılan zam farklarını geri istiyor. Yürütmesinde TMMOB, KESK, DİSK ve Halkevleri’nin bulunduğu Meclis, sendikalar, odalar, demokratik kitle örgütleri, siyasi partilerin yanı sıra  mahalle muhtarları, hemşehri dernekleri ve yerel derneklerden oluşuyor.

Yüzlerce kişi katıldı

Geçtiğimiz yıl İSU’nun yaptığı yüzde 51 oranındaki zammın geri alınması için oluşturulan Kocaeli Su Meclisi bileşenlerinin açtığı dava sonucunda zamla ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bunun üzerine Su Meclis’iyaklaşık bir aydır sürdürdüğü çalışmalar ile halkla birlikte zamlardan alınan farkların geri verilmesi için düzenlediği eylem halkın büyük ilgisini topladı. Kentin bir çok yerindenyaklaşık 400 vatandaşın dilekçe verdiği eyleme CHP Gölcük ve Değirmendere’den toplu olarak 2 bin 500 imza getirdi. İSU Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Su Meclis’i AKP hükümetinin elektiriğe yaptığı zamlardan sonra SEDAŞI özelleştirdiğini, doğalgaza yaptığı zamlardan sonra İZGAZ’ı özelleştirmeye hazırlandığını belirterek, sıranın suya geldiğini belirtti.

Karar Büyükşehir’in uygulamalarına bir tokattır

Su Meclisi yürütmesi adına açıklama yapan Saraybahçe Halkevi Başkanı Galip Dönmez, AKP hükümetinin 22 Temmuz 2007 seçimlerinden önce zam yapmamakla övündüklerini ancak seçimlerin hemen ardından başlattıkları zam furyası ile yoksul halkı daha da yoksullaştırdıklarını ifade etti. Dönmez, “Kocaeli Su Meclis’inin yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü zammı geri alma mücadelesi verdiklerini belirten Dönmez, “Kendine demokrat olan AKP, Kocaeli halkının demokratik ve insanı talepleri karşısında her zaman olduğu gibi yine bildiğini okuyarak hiçbir adım atmadı. Biz bu süreçte adım atmayan AKP’li Büyükşehir’e karşı davamızı yargıya taşıdık ve kazandık. Sakarya Bölge Mahkemesi’nin verdiği karar mücadelemizin kazanılması açısından taşıdığı önemin dışında AKP’li Büyükşehir’in halk düşmanı, hukuksuz ve keyfi uygulamalarına karşı bir tokattır” dedi.

Yeni zam söylemlerini ibretle izliyoruz

Büyükşehir’in yapması gerekenin zamları geri çekmek olduğunu söyleyen Dönmez, İSU’nun yeni zamlardan söz etmesini ibretle izlediklerini ifade etti. Mahkeme kararından sonra yeni zamlardan bahsedilmesinin AKP’nin halka bakış açısını bir kez daha tüm çıplaklığı ile ortaya koyduğunu ifade eden Dönmez, “IMF ve Dünya Bankası’nın direktifleri doğrultusunda hareket eden AKP’nin bu tavrı yalnızca Kocaeli’nde değil tüm Türkiye’de böyle. Sağlık alanının sermayeye açılmasından sonra yaşanan bebek ölümlerini büyük bir acıyla izliyoruz. Bugün suyun, elektriğin, doğalgazın özelleştirilmesine benzer sonuçları tahmin etmek için kahin olmak gerekmiyor. Biz yıllardır yürüttüğümüz mücadele ile temel haklarımıza sahip çıktık ve bundan sonrada çıkmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 10 aydır su mücadelesi verenler kazandı ve bundan sonrada mutlaka kazanacak” diye konuştu.

Politeknik.org.tr – Kocaeli