KMO İstanbul Şubesi: Bu Suça Ortak Olmayacağız! Barış İsteyen Akademisyenlerin Yanındayız!

Barış İçin Akademisyenler” sesimiz olmuştur!

İmzacı meslektaşlarımız ve diğer akademisyenler bu ülkenin onurudur!

Biz de bu suça ortak olmayacağız!

Akademisyenler, bilim insanları, toplumun vicdanı oldular, artık savaş dursun dediler ve fırtına koptu. “Barış İçin Akademisyenler” sokağa çıkma yasakları altında uygulanan baskı, sürgün politikalarına karşı çıkan, yaşam hakkı ve özgürlüklere dikkat çeken, “bu suça ortak olmayacağız” diyen bir açıklama yaptılar.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın akademisyenleri hedef göstermesiyle birlikte bir linç kampanyası ve cadı avı başlatıldı. YÖK, cumhurbaşkanının açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden imzacı akademisyenler hakkında soruşturma başlatırken, bazı üniversite rektörlükleri de gecikmeden imzacı akademisyenlere yönelik baskı uygulamaya, akademisyenlerin istifasını talep etmeye başladılar.

Akademi üzerine, düşünce ve ifade özgürlüğü üzerine zaman zaman benzeri baskılar yaşanmıştır. Darbe dönemlerinde akademisyenlere açılan soruşturmalar ve üniversiteden uzaklaştırmalar bu baskının örneklerinden sadece biridir. İktidar kendi gibi düşünmeyeni sevmemiştir ve sevmeyecektir. Bu yaşananlar ilk değil ve maalesef son da olmayacak gibi görünüyor.

Zor zamanlarda konuşabilmek, ses çıkarabilmek önemlidir. ‘Barış İçin Akademisyenler‘ imzası ile metne imza atan akademisyenler işte böylesi bir zamanda ses vererek bütün ülke için umut olmuşlardır.

Barışı savunmak suç değil, aksine bir insanlık görevidir. Özgür düşünceyi hiçbir şeyin baskı altına almasına izin vermeyeceğiz, sessiz kalmayacağız.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu olarak akademisyenlerin ve aralarında yer alan meslektaşlarımızın yanındayız.

Akademisyenlerle, meslektaşlarımızla gurur duyuyoruz, üstümüze düşen sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

Sessiz kalmayacağız, biz de bu suça ortak olmayacağız!

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu