‘Kıyımı durdurmazsak Kuzey Ormanlarında gelecekten bir kesit karşımızda’

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un ormanlarını yok ederek devam eden 3. Havalimanı’nın yarattığı tahribatı ironik bir şekilde gösterdi, bölgede “piknik” yaptı. Yaşam savunucuları projenin yaratacağı ekolojik kırıma bir kez daha dikkat çekti, mücadele çağrısı yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması, kentin ormanları, su havzaları, doğal yaşam alanları için mücadele etmeye devam ediyor. Yaşam savunucuları bu kez 3. havalimanının yarattığı tahribatı ve İstanbul’u bekleyen geleceği göstermek için proje sınırlarında yer alan köylerden Yeniköy’e gitti. Orman ve meralardan oluşan bölgedeki ekolojik kıyımı bir kez daha ortaya koyan KOS, tahrip edilen bölgede gelecekten bir kesit sunuyoruz diyerek “piknik” yaptı.

“Bu kırımı durdurmak zorundayız!”
Havacılık sektörüne karşı 28 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında Küresel Eylem Haftası etkinlikleri kapsamında bölgeye giden KOS yaptığı açıklamada şunları vurguladı:

Milyonlarca ağacı ve bölge ekosistemine bağlı yaşayan canlıları yok edecek; bölgede geçimini sağlayan köylüler yurtsuz kalacak.

Yüzde 90’ı göl ve orman olan havalimanı proje bölgesini betona dönüştürerek bölgede yeni bir kent yaratılacak, İstanbul’un nüfusu katlanacak.

Ormansızlaşma ve betonlaşma ile bölgede yeni ısı adaları oluşacak; İstanbul’a nefes sağlayan kuzeyden esen rüzgarların önü kesilecek.

Havacılık sektöründen kaynaklı karbon emisyonları artışına ivme kazandırarak hali hazırda içinden geçmekte olduğumuz iklim değişikliğini hızlandıracak.

Kadim zamanlardan beri bir arada var olmuş İstanbul ve Kuzey Ormanları’nı birbirinden koparacak; İstanbul sürdürülemez, yaşanılmaz bir distopyaya dönüşecek.

Şayet başta 3. havalimanı olmak üzere Kuzey Ormanları’ndaki eko-kırım projelerine karşı mücadele etmezsek gelecekten olası bir kesit sunduğumuz pikniğimizi, bir arada tüm yaşam savunucularının birbirine kenetlenerek gerçekleştirmemesi dileğiyle.

kos_5 kos_3 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

politeknik.org.tr