Ihlamur Parkı’nda yeni kazanım, tarihi sarnıca tescil

Beşiktaş Ihlamur Parkı’nın imar planlarında yeşil alan ilan edilmesinin ardından park içinde bulunan tonozlu su deposu (sarnıç) da kültür varlığı olarak tescil edildi.

Beşiktaş Ihlamur Parkı’ndaki kazanımlar devam ediyor. Seba İnşaat’ın inşaat projesine karşı mücadeleyi kazanan ve parkın imar planında yeşil alan olarak işlenmesini sağlayan Beşiktaşlılar, park içinde bulunan tonozlu su deposunu da kurtardı.İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu 6 Ekim’de, 47 pafta, 330 ada, 20 parselde yani Ihlamur Parkı’nda bulunan tonozlu su deposunun 2863 sayıı yasa gereği korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmesine karar verdi. Kurul ayrıca yapıyı, park içinde bulunan tarihi set duvarlarla birlikte 1. grup koruma altına aldı.

Park mücadelesi esnasında Seba İnşaat’ın saklamaya çalıştığı tarihi su deposuna gizlice girerek görüntüleyen ve bu kanıtlarla tescili için İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvuran mahalleliler su deposunun tescil edilmesini sağlamış oldu.

Koruma Kurulu, Ihlamur Kasrı ve Çevresi Sit Alanı içerisinde kalan ve geçmişten bugüne mesire olarak kullanılan 20 parselin bütünlüğünün sağlanması için çalışma yapılması gerektiğine karar verdi.

ihlamr_tescil_1

politeknik.org.tr