Kırmızılı kadının direnişi sürüyor
Spread the love

Haziran İsyanı başlarken, Gezi Parkı’ndaki ilk müdahalede polisin biber gazı şiddetine maruz kalan şehir plancısı Ceyda Sungur’un talebiyle açılan davada ilk duruşma yapıldı.

Haziran İsyanı’nında direnişin simgelerinden biri olan ‘Kırmızılı Kadın’ Ceyda Sungur, polisin yakın mesafeden uyguladığı biber gazı şiddetine karşı şikayetçi oldu. İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün (13 Mayıs) yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Şehir Bölge Planlama Bölümü Araştırma Görevlisi ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sungur, hukuk tanımadan yapılan Gezi Parkı’nı yok etmeye dönük projeye karşı yaptıkları direnişe hayatlarına kast edercesine saldırıldığını belirterek amirinden ve görevli polisten şikayetçi olduğunu belirtti.

İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde görev yapan Ceyda Sungur, yok edilmeye çalışılan Gezi Parkı’nın okuluna çok yakın olduğunu ve  o gün oraya giderek yaşam alanına sahip çıkmasının en doğal hakkı olduğunu belirtti. Gezi Parkı’nı savunmak için gittikleri eylemde insan yaşamını hiçe sayacak şekilde biber gazına maruz kaldıklarını söyleyen Sungur, sorumluların ceza alması için bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağını ifade etti.

ceyda_sungur_dava2

Dava tutanağı

ceyda_sungur_dava1

politeknik.org.tr


Spread the love