Biber gazı öldürür: Mehmet İstif hayatını kaybetti

Haziran İsyanı’nda Mersin’de polisin ağzına sıktığı biber gazı nedeniyle dil kökü kanseri olan Mehmet İstif hayatını kaybetti

Mehmet İstif, Mersin’de polisin ağzına biber gazı sıkmasının ardından dil kökü kanserine yakalandı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören İstif, hayatını kaybetti.

İstif, 17’nci Mersin Akdeniz Oyunları’nın açılış töreni öncesinde Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda gerçekleşen eyleme katılmış, polisin biber gazlı saldırısından da etkilenmişti. Yakın mesafeden yüzüne biber gazı sıkılan İstif, ertesi gün yüzünde ve ağzında oluşan kızarıklık, şişme şikayetiyle  Toros Devlet Hastanesi’ne gitti.

T24’ün haberine göre, muayenenin ardından İstif’e enfeksiyon tanısı konulup, tedavi için sprey türü ilaçlar verildi. Ancak ilaçlar etki etmedi, İstif’in yaraları daha da kötüleşti. Bunun ardından Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne giren İstif’e alerjik reaksiyon tanısı konuldu. 24 Temmuz’da ameliyat olan İstif, konuşma ve beslenme güçlüğü çekmeye başladı.

Ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne giden İstif’e biyopsi yapıldı. Dilindeki yaranın dil kökü kanserine dönüştüğü saptandı.

Teşhisin ardından tedavisi devam eden İstif’in dilinin bir kısmı alındı. İstif yaşam mücadelesini sürdüremedi ve hayatını kaybetti.

İstif, yaşadıklarını şu sözlerle dile getirmişti:

Müdahale başlamadan önce her hareketimi takip eden sırtında gaz tüpü olan bir çevik kuvvet polisini fark ettim. Saldırı başladığında tazyikli su ve gazın etkisiyle insanlar polis barikatı arasında kaldı ve yerlere düştü. Gazdan etkilendiği için kalkamayan bir arkadaşı, koşan polislerin altında ezilmesin diye üstüne kapanarak korudum. Bu sırada kaç cop yediğimi hatırlamıyorum. O anda beni takip eden, sırtında gaz tüpü taşıyan polisle karşı karşıya geldik. 40 santimetre gibi bir mesafeden yüksek tazyikli bir şekilde tetiğe bastı, ağzımı kapamaya zamanım olmadı. Ağzım ve boğazıma dolan gazın acısı ile çığlık atmaya başladım. Boğazımın yanmasını ve çektiğim acıyı diğer insanların da aynı derecede yaşadığını düşündüm ve gözaltına alınma korkusuyla o anda hastaneye gitmedim.

Kaynak: Sendika.Org/ Mersin