Kimya Mühendisleri:”Sele Kapılan Kimyasal Maddeler Tehlikeli Olabilirler, Bölge Halkını Uyarıyoruz: Kimyasallara Yaklaşmayınız!”
Spread the love

SELE KAPILAN KİMYASAL MADDELER TEHLİKELİ OLABİLİRLER!
BÖLGE RİSK ALTINDA!
BÖLGE HALKINI UYARIYORUZ: KİMYASALLARA YAKLAŞMAYINIZ!
FİRMALARI, SELE KAPILAN KİMYASAL MADDELERİ AÇIKLAMAYA,
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ GÖREVE, BİLGİYİ PAYLAŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Basın ve yayının değerli temsilcileri,

Dün (10 Eylül 2009), TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulumuzca oluşturulan ve 24 uzmandan oluşan bir heyetle felaket bölgesini inceledik. Bu konuda daha detaylı bir rapor yakında açıklanacaktır. Ne var ki, meslek alanımızı ilgilendiren bir konuda bu açıklamayı gecikmeden yapmak durumundayız.

Meydana gelen selin, fabrikalardaki, depolardaki kimyasal maddeleri açığa çıkardığını, çeşitli kimyasal maddelere ait varillerin ortalıkta dolaştığını gözlemledik, Ayamama deresi etrafında bulunan 5-6  tane kimyasal madde içeren mavi varillerden biri hariç diğerlerinde etiket olmadığı, etiketli olan varilde ise Hidroflorik asit (HF) bulunduğu saptanmıştır. Mavi varillerden bazılarının boşalmış olduğu ve çevrede hissedilen asit kokusundan büyük bir olasılıkla dereye veya toprağa sızmış olabileceği olasılığı üzerine çevrede yaşayan ve kurtarma çalışmalarına katılan insanların sağlık ve güvenlikleri için bu basın açıklamasını yapmak görevi ve sorumluluğu doğmuştur.

Değerli basın,

İçeriği bilinen, bilinmeyen çeşitli kimyasal maddeler tehlikeli olabilirler. Sizlerin aracılığıyla kamuoyunu uyarmak istiyoruz;

İçinde ne olduğu bilinmeyen teneke ve plastik kutu, bidon, koli v.b. malzemelere yaklaşmayınız, ellemeyiniz, asla ve asla evinize götürmeyiniz, ailenize ve çocuklarınıza yaklaştırmayınız.

Bu kimyasallar tahriş edici, yakıcı, yanıcı, boğucu, zehirleyici, patlayıcı olabilir.

Selden zarar gören ve depoları selden etkilenen işyerlerinin sorumlularını ve tır garajında tırı veya tırları selden zarar gören nakliye firmalarını ve depolarını uyarmak istiyoruz;

Sel nedeniyle kaybolan, ortalığa saçılan kimyasalların nitelikleri ve miktarlarını tespit ederek açıklayınız.

Büyükşehir Belediyesi’ni ve AKOM’u da uyarıyor ve göreve çağırıyoruz;

İletişim araçları ile bölge halkını uyarınız. Bölgeye yayılmış olan kimyasal maddeleri gerekli önlemleri alarak toplayınız. Bu tür kimyasal maddelerin belediyeye bildirilmesini isteyiniz.

Odamız bu konuda bilgi birikimini paylaşmaya hazırdır. Belediyeyi de bilgiyi paylaşmaya davet ediyoruz.
 
Saygılarımızla.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu


Spread the love